Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II

...prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
wydarzenia

Uroczyste zakończenie roku 2013/2014

Email Drukuj PDF

26 czerwca 2014 roku zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2013/2014. Towarzyszyli nam zaproszeni goście: prezes Banku Spółdzielczego w Głownie – Czesława Fortuna, właścicielka firmy Alles – Alicja Wojciechowska oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Oświatowego EMK A – Salomea Kubiak. To ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie rozpoczęliśmy o godzinie 15.00 Mszą Św. Modląc się, dziękowaliśmy za wspólnie spędzone 10 miesięcy i prosiliśmy o udany wypoczynek oraz radosny powrót w mury PKLO.

Po Mszy Św. prezes Banku Spółdzielczego wręczyła uczniom z najwyższą średnią stypendia naukowe. Pani Alicja Wojciechowska natomiast nadała wybranym wychowankom PKLO tytuł: Młody Kreator Przedsiębiorczości. Jeden z uczniów otrzymał też nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Oświatowe EMK A.

Pani dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska , wraz z odpowiedzialnymi za sukcesy wychowanków nauczycielami, wyróżniła najlepszych sportowców, wolontariuszy oraz tych, którzy odebrali świadectwa z biało-czerwonym paskiem. Na zakończenie podziękowała obecnym za miniony rok szkolny, za owocną współpracę, za sprawnie przeprowadzony pierwszy w PKLO egzamin maturalny; za chwile wzruszeń i radości.

Wdzięczni za liczne dowody Bożego błogosławieństwa możemy już wyruszyć na zasłużone wakacje.

 

Informacja dla kandydatów

Email Drukuj PDF

Dyrektor Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie, ul. Kościuszki 11/13 informuje, że rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się w dniu 30.06.2014. Zapraszamy kandydata wraz z rodzicami od godz. 15:00

 

„Profilaktyka a Ty”

Email Drukuj PDF

W piątek 13 czerwca 2014 r. uczniowie pierwszych klas Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w happening, zorganizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w ramach programu profilaktyki Komendy Głównej Policji pod hasłem „Profilaktyka a Ty”.

Przed godziną 10.00 dołączyliśmy do korowodu pozostałych głowieńskich szkół i wspólnie przemaszerowaliśmy, z terenu zielonego przy ul. Zgierskiej, na Plac Wolności. Tam, gości przywitała Przewodnicząca Komisji – Beata Pilarska, a następnie oddała głos Burmistrzowi Głowna.

Kolejnym elementem happeningu był „Zryw Wolnych Serc”, polegający na wspólnym wybijaniu, przez 60 sekund, rytmu serca. Symbolizował on serca wolne od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka.

Myślę, że dużą atrakcją dla młodzieży była możliwość spotkania się z utytułowanymi sportowcami z naszego miasta – Dariuszem Baranowskim i Krzysztofem Kaźmierczakiem.

Ostatnim punktem happeningu były popisy wokalne, taneczne, aktorskie, recytatorskie, uczniów głowieńskich szkół. Nasze liceum reprezentowały: Martyna Wróbel, która zachwyciła wykonaniem dwóch piosenek oraz dziewczęta z klasy I „o”, które zaprezentowały układ taneczny do piosenki religijnej.

Dziękujemy za możliwość włączenia się w tegoroczną akcję profilaktyczną.

 

 

 

Sukcesów sportowych ciąg dalszy

Email Drukuj PDF

SIATKARZE PLAŻOWI  LICEUM KATOLICKIEGO W GŁOWNIE  MISTRZAMI REJONU

W dniu 11.06.2014r. w Centrum Rekreacji i Sportu w Byczynie zostały rozegrane zawody rejonowe w siatkówce plażowej chłopców. Hubert Szadkowski oraz Piotr Kosielski spisali się w nich bardzo dobrze zostając mistrzami rejonu i awansując do finału wojewódzkiego. W finale wojewódzkim rozgrywanym w dniu 13.06.2014r w Łodzi  brało udział 12 szkół średnich z całego województwa. Para Szadkowski/Kosielski zajęła miejsca 7-8.

Trener – Marcin Moszczyński

 

 

Poprawiony: sobota, 14 czerwca 2014 14:09
 

Sukces goni sukces

Email Drukuj PDF

SIATKARZE PLAŻOWI  LICEUM KATOLICKIEGO W GŁOWNIE WICEMISTRZAMI POWIATU W PIŁCE SIATKOWEJ PLAŻOWEJ

W dniu 05.06.2014r. nad zalewem Mrożyczka odbyły się mistrzostwa powiatu zgierskiego w siatkówce plażowej „Licealiada 2014” pod patronatem Dyrektora Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie Bożeny Skorek-Paszyńskiej.  Piotr Kosielski i Hubert Szadkowski zajęli w tych zawodach drugie miejsce. Uzyskali oni awans do zawodów rejonowych, które odbędą się 10.06.2014r.  na boiskach  siatkówki plażowej w Centrum Rekreacji I Turystyki  w Byczynie.

Trzy najlepsze zespoły otrzymały okazałe medale ufundowane przez panią dyrektor Bożenę Skorek - Paszyńską.

Trener – Marcin Moszczyński

 

Poprawiony: środa, 11 czerwca 2014 18:10
 

Kolejny sukces sportowy Katolika

Email Drukuj PDF

BRĄZOWY MEDAL SIATKAREK ,,KATOLIKA " W SIATKÓWKĘ PLAŻOWĄ !!!

W dniu 05.06.14 r. nad zalewem ,,Mrożyczka" odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Siatkówkę Dziewcząt w Ramach ,,Licealiady 2014" pod patronatem Dyrektora Publicznego Katolickiego LO w Głownie Bożeny Skorek -Paszyńskiej.Nasze siatkarki zajęły 3 miejsce spośród 7 zespołów powiatu, które sie zgłosiły do turnieju.Publiczne Katolickie LO reprezentowały : Izabella Oszczepalska i Paulina Sobierajska

Trener - Sylwester Jasinski

Dyrektor szkoły -Bożena Skorek - Paszyńska

Trzy najlepsze zespoły otrzymały okazałe medale ufundowane przez Panią dyrektor Bożenę Skorek -Paszyńską

TABELA KOŃCOWA

 

1.ZS nr1 Ozorków

2.ZS Zgierz

3.Publiczne Katolickie LO w Głownie

4.LO Zgierz

5.ZS  Cebertowicza Głowno

6.LO Głowno

7.LO Zgierz

 

III klasy kończą szkołę

Email Drukuj PDF

25 kwietnia 2014r. w naszym liceum nastąpiło pierwsze zakończenie roku szkolnego klas trzecich. Był to bardzo uroczysty dzień. Na początku nastąpiło powitanie wszystkich gości, nauczycieli i uczniów, wprowadzono sztandar szkoły, poczym wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy.  Następnie   pani dyrektor Bożena Skorek – Paszyńska zwróciła się do trzecioklasistów życząc im sukcesów, dobrych wyborów i wszystkiego najlepszego. Ksiądz prałat Stanisław Banach i przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Szkup również skierowali do młodzieży ciepłe słowa. Po przemówieniach nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom klas drugich.

Chwila wzruszenia pojawiła się, gdy Karolina Bartoszuk podziękowała wszystkim nauczycielom, a w szczególności wychowawcy panu Ireneuszowi Szubielakowi, za wspólnie spędzone chwile, wyrozumiałość i cierpliwość. W imieniu rodziców przemawiała pani Renata Słupska. Bardzo miłym momentem, podsumowującym ostatni wspólny rok, było wręczenie nagród i wyróżnień dla uczniów. Trzy uczennice: Karolina Bartoszuk, Anna Krzeszewska i Anna Kuczkowska otrzymały stypendium od Banku Spółdzielczego w Głownie. Nagrody pieniężne wręczyła wiceprezes banku pani Jadwiga Kaszubowska. Są to uczennice, które osiągnęły najwyższe wyniki w nauce.

Pan Sylwester Jasiński i pan Marcin Moszczyński wręczyli statuetki dla sportowców, którzy osiągali liczne sukcesy. Zostali wybrani najlepsi sportowcy wśród dziewcząt była to Anna Krzeszewska, a wśród chłopców Michał Suchanek.

Sebastian Kubiak w imieniu uczniów klas pierwszych i drugich pożegnał w kilku słowach trzecioklasistów, a Patryk Kucharski  z klasy I LO zaśpiewał piosenkę. Cała uroczystość została zakończona wspólnym, pamiątkowym zdjęciem. W czasie wręczania świadectw każdemu uczniowi towarzyszyła ulubiona piosenka, co było ogromnym, przyjemnym zaskoczeniem dla wszystkich absolwentów.

Na pewno te wszystkie wspólnie spędzone lata na długo zostaną w naszej pamięci.

 

 

Liceum Katolickie ma swój sztandar!

Email Drukuj PDF

Tak tworzy się historia. Powstała szkoła, zaufali nam uczniowie, ich rodzice. I chyba zbliżające się z nimi rozstanie zadecydowało, iż to w tym roku szkolnym musimy mieć sztandar. Dzięki staraniom i ofiarności wielu osób, udało się.

23 kwietnia 2014 r. świętowaliśmy jego poświęcenie. Jeszcze przed odejściem pierwszych maturzystów, jeszcze z nimi.

Uroczystości rozpoczęliśmy o godzinie 17.30 różańcem papieskim. Każdą tajemnicę poprzedzał krótki film przypominający postać, błogosławionego jeszcze wtedy, Jana Pawła II i jego orędzie. Siostra Dolorosa wybrała słowa, w których papież szczególnie zwracał się do młodzieży. Różaniec, prowadzony przez przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli, pozwolił całej wspólnocie z większym skupieniem uczestniczyć we Mszy świętej, która była kolejnym i głównym punktem uroczystości.

Cieszyliśmy się ze sztandaru, ale wciąż pozostawaliśmy w oczekiwaniu na kanonizację naszego rodaka; stąd intencja Mszy świętej – dziękczynno-błagalna, za świętość życia błogosławionego Jana Pawła II i z prośbą o Boże błogosławieństwo dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Mszę koncelebrowali wszyscy księża z naszej parafii. W homilii ksiądz proboszcz przypomniał jak wielkie znaczenie miał i ma sztandar dla narodu. Następnie poświęcił chorągiew Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, a pani dyrektor złożyła uroczyste ślubowanie i przekazała sztandar uczniom. Ci również ślubowali: wierność Chrystusowi i Kościołowi oraz wartościom, które promował błogosławiony Jan Paweł II. Sztandar naszej szkoły został przyjęty przez uczestniczące we Mszy świętej szkoły i poczet sztandarowy dołączył do pozostałych pocztów.

Uroczystość obfitowała w wiele wzruszających momentów, ale nic nie może równać się z chwilą, kiedy dopiero poświęcony sztandar pochyla się przed samym Bogiem, oddając mu cześć.

23 kwietnia 2014 r. pozostanie jednym z najważniejszych dni w historii naszego liceum. Jesteśmy dumni, że szkoła posiada swoją chorągiew, na której króluje Polski Orzeł, tak ściśle związany z krzyżem Chrystusa, do którego jakże często odnosił się błogosławiony Jan Paweł II.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej pięknej uroczystości.

 

 

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Email Drukuj PDF

11 kwietnia (piątek) klasy pierwsze Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego wzięły udział w imprezie organizowanej przez Katedrę Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego w ramach XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w Studenckiej Sesji Naukowej pt. In labore fructus. Wysłuchali sześciu odczytów przygotowanych przez studentów, doktorantów i absolwentów Filologii Klasycznej, które dotyczyły ich prac badawczych. Uczniowie mogli dowiedzieć się między innymi o transmisji tekstów antycznych, o postrzeganiu przez starożytnych takich wartości jak przyjaźń i miłość, a także o tym jak starożytność jest postrzegana dziś, np. w produkcjach filmowych. Po sesji odbyła się projekcja filmów niemych przy akompaniamencie muzycznej improwizacji wykonywanej przez artystów Konrada Olejnika i Roberta Horwatha. Filmy, które zostały zaprezentowane młodzieży to: L' Ile de Calypso: ou Ulysse et le geant Polypheme (1905) reż. Georgesa Meliesa , L'Odissea (1911) reż. Giuseppe de Liguoro, The Three Ages (1923) reż. Bustera Keatona.

 

Życzenia świąteczne

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 18 kwietnia 2014 17:23
 

Zaproszenie

Email Drukuj PDF

 

Rekolekcje w Liceum Katolickim

Email Drukuj PDF

Okres Wielkiego Postu to czas poprzedzający i przygotowujący obchodzenie Paschy, czyli świąt Wielkanocy. Koncentruje się on na rozważaniu misterium człowieczeństwa Chrystusa, zwracając szczególną uwagę na Mękę i Śmierć Pana. Jednak rozważanie Męki Pańskiej nie powinno się dokonywać w oderwaniu od naszego życia. Wychodząc temu naprzeciw, nasze Liceum, w dniach 6 – 9 kwietnia 2014 r., wzięło udział w rekolekcjach wielkopostnych w Parafii Św. Jakuba Apostoła w Głownie.

Rekolekcje prowadził Adam Strojny, brat we Wspólnocie Chemin Neuf, a pomagały mu osoby związane ze wspólnotą. W bogatym programie rekolekcji nie zabrakło czasu tylko dla uczniów i pracowników liceum. Spotykaliśmy się codziennie o godzinie 8.30, w szkole, bądź w kościele, aby wspólnie kierować umysły ku tym rzeczywistościom, które w życiu liczą się najbardziej i domagają się zgodności wiary z ewangelicznym zaangażowaniem. Wyrazem tego był również flash mob, głoszący kerygmat, którego uczyli uczniowie z klasy I LO „o”, a którym zakończyliśmy w środę Mszę Św. dla młodzieży licealnej. Wtorek natomiast był czasem szczególnego pojednania z Bogiem i braćmi podczas Liturgii Pokutnej i Spowiedzi.

Młodzież i nauczyciele, każdego dnia, mieli okazję słuchać Słowa Bożego, nauczań i świadectw. Rekolekcje pozwoliły wszystkim zatrzymać się na chwilę w biegu codzienności, odkryć życie, które pochodzi z wysoka, nauczyć się modlić, także śpiewem i tańcem. Wierzymy, że pozwoliły nam one lepiej przygotować się do nadchodzących świąt Wielkanocy.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawej fotorelacji z Rekolekcji Wielkopostnych. Autorką zdjęć jest uczennica naszego Liceum Martyna Wróbel.

Możecie też obejrzeć jak niezwykle modlą się nasi uczniowie tańcząc flash moba.

 

Siatkarki Katolika Wicemistrzyniami Powiatu

Email Drukuj PDF

W dniach od 28.03-01.04.14 ro w zgierskiej hali sportowej rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu  Zgierskiego w siatkówkę dziewcząt w ramach ,,Licealiady2014".Do turnieju zgłosiło się 9 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu: Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Głownie, LO Ozorków(siatkarki UKS Ozorków ,które na co dzień reprezentują ten klub w rozgrywkach  wojewódzkich kadetek ,,juniorek i III lidze),LO im.Staszica Zgierz,ZSZ Aleksandrów,LO im.Traugutta Zgierz,LO Aleksandrów, ZSL-G Głowno, ZSnr1 Głowno, ZS nr1 Zgierz.Zespoły zostały rozlosowane na 3  grupy. W każdej grupie rozegrano mecze systemem ,,Każdy z Każdym"zwycieżca grupy przechodził do finału ,,Licealiady"

Więcej…
 

Międzynarodowy Dzień Teatru....

Email Drukuj PDF

...czyli  Maraton Teatralny w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Głownie

Jak co roku, 27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Tym razem postawiliśmy sobie kolejny ambitny cel. Mając do dyspozycji niewielką salę, postanowiliśmy przemówić tego dnia językiem teatru do wszystkich uczniów. Wszystko zaczęło się o 8.15 od występu gimnazjalnego teatru ,,Od początku”, który zaprezentował  spektakl ,,To boli”.  Uczniowie wykonali go tego dnia pięciokrotnie. Teatr ,,Bez dyskusji?” Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego zagrał trzykrotnie dla licealistów spektakl ,,Dobre miejsce”. Do godziny 14.30 wszyscy uczniowie obu szkół ,,zaliczyli” teatralne przeżycie. Następnie przyszła kolej na dorosłą widownię. O godz. 15.00 i 17.00 połączone siły obu teatrów zaprezentowały spektakl premierowy ,,Jak to w rodzinie”. Na widowni pojawili się rodzice, nauczyciele, przedstawiciele głowieńskich instytucji i inni zaproszeni goście. Pomysłodawca całego wydarzenia, p. Maciej Stępień odczytał orędzie do ludzi teatru, którego autorem w tym roku był południowoafrykański dramatopisarz Brett  Bailey. Następnie pani dyrektor Edyta Strumian odsłoniła logo teatru ,,Od początku”, a pani dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska logo teatru ,,Bez dyskusji?”. Na zakończenie, wzorem profesjonalistów, aktorzy spotkali się z widownią przy słodkim ,,co nieco” na niekończących się rozmowach. Pochwał nie brakowało.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Maciej Stępień

 

24 marca - Narodowy Dzień Życia

Email Drukuj PDF

24 marca już po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Życia. Tym razem motywem przewodnim dnia jest przypomnienie rodzicom, że to oni są prawdziwymi mistrzami dla swoich dzieci. Zachęcamy również wszystkie rodziny do spożywania wspólnych posiłków przynajmniej raz dziennie. Ogólnopolska kampania odbywająca się pod hasłem „Pamiętaj, dajesz przykład!” obejmuje reklamy telewizyjne, działania medialne, lokalne obchody organizowane przez samorządy i organizacje pozarządowe oraz konkurs Tulipany Narodowego Dnia Życia. Ambasadorem obchodów jest Krzysztof Ziemiec.

W ramach tegorocznej kampanii został uruchomiony portal www.SilnaRodzina.pl., przeznaczony dla rodziców i wychowawców. Na portalu znajdują się m.in. Kalendarz Ambitnego Rodzica, rodzinny dekalog, możliwość kontaktu z psychologiem. Kalendarz Ambitnego Rodzica został pomyślany jako zestaw porad i zadań na kolejne tygodnie roku. Dzięki Kalendarzowi możemy systematycznie pracować nad swoimi umiejętnościami wychowawczymi i zachęca nas on do refleksji nad wieloma wymiarami procesu wychowywania dzieci. Z Kalendarza dowiemy się m.in. jak budować autorytet, co oznacza „zasada szafy”, jak zaplanować wychowanie medialne.

W ramach tegorocznych obchodów, koordynowanych przez Fundację Narodowego Dnia Życia, Telewizja Polska emituje spot promocyjny z Krzysztofem Ziemcem w roli głównej. Organizatorzy prowadzą także działania medialne zmierzające do promowania odpowiedzialności wychowawczej rodziców oraz idei wspólnych rodzinnych posiłków.

W Narodowy Dzień Życia włączają się aktywnie samorządy i organizacje pozarządowe. We współpracy – ściślejszej lub luźniejszej – z Fundacją NDŻ i wspierając się ogólnopolską kampanią, organizują różnorodne lokalne działania, m. in. festyny, konkursy czy akcje edukacyjne. W tym roku akces do programu zgłosiło ok. 30 jednostek.

24 marca zostały po raz drugi przyznane Tulipany Narodowego Dnia Życia – nagrody dla zasłużonych dla propagowania wartości rodzinnych dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Nagrody przyznało jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów. W tym roku nagrody otrzymali: Miasto Radom, Agnieszka i Rafał Porzezińscy, Michał Lorenc oraz Filharmonia Wrocławska.

 

 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Email Drukuj PDF

Katolickie Liceum promuje zdrowy tryb życia. Uczniowie uprawiają różne dyscypliny sportowe, m.in. koszykówkę.

W szkole w każdą środę, o godzinie 14.30, odbywają się treningi. Prowadzi je trener Piotr Neyder, który ma wspaniały kontakt z zawodniczkami. Dzięki jego kwalifikacjom i doświadczeniu treningi są na niespotykanie wysokim  poziomie. W zajęciach uczestniczą nie tylko zawodniczki TK Alles Głowno z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, ale również z Gimnazjum Miejskiego. TK Alles Głowno istnieje już 7 lat i w tym czasie zdołało dostać się do II Ligi. Obecnie drużyna stara się o miejsce w I Lidze. Udział w zajęciach zwiększa szanse dziewczyn z Liceum na osiągnięcie sukcesu  na najbliższej Licealiadzie czy innych zawodach sportowych.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w treningach. Są one bardzo interesujące, a dodatkowo relaksują po ciężkim dniu w szkole. Można się na nich nie tylko wiele nauczyć, ale jednocześnie świetnie bawić.

,,W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”

W myśl tego hasła w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym  odbywają się regularnie od trzech lat profesjonalne treningi w siatkówkę dziewcząt i chłopców. Drużynę dziewcząt  trenuje Sylwester Jasiński. Drużynę chłopców  trenuje Marcin Moszczyński. Na zajęciach młodzież  przygotowuje się do zawodów organizowanych przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w ramach ,,Licealiady”. Uczniowie chętnie i licznie uczestniczą w treningach, co przekłada się na wysokie osiągnięcia w tej dyscyplinie sportowej. Sukcesy zdobywają zarówno na szczeblu powiatu jak i na arenie województwa łódzkiego. Dziewczęta również reprezentują naszą szkołę w I lidze amatorskiej siatkówki w Łodzi, w której zajmuje czołowe lokaty. Siatkarze godnie reprezentują naszą szkołę w Siatkarskich Amatorskich Mistrzostwach Łowicza zajmując czwarte miejsce w lidze. Wszystkich chętnych zapraszamy na treningi tej cieszącej się największą popularnością  gry zespołowej. Potwierdzeniem tego jest organizacja  Mistrzostw Świata w Siatkówce w Polsce 2014. Zajęcia  odbywają się w hali widowiskowo- sportowej przy SP 2 w Głownie w każdy czwartek w godzinach 16.00- 18.00.

Ze sportowym pozdrowieniem trenerzy siatkówki Sylwester Jasiński i Marcin Moszczyński.


 

Kolejna lekcja przedsiębiorczości w Banku Spółdzielczym

Email Drukuj PDF

Dnia 11 marca 2014r. klasy drugie naszego liceum z opiekunami udały się do Banku Spółdzielczego. Pani prezes Jadwiga Kaszubowska zapoznała nas z historią powstania i funkcjonowania Banków Spółdzielczych w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że bank głowieński w tym roku będzie obchodził 110. rocznicę powstania. Pani prezes mówiła o zaletach posiadania konta bankowego oraz różnych możliwościach, jakie może nam ich placówka zaoferować. Dowiedzieliśmy się o zagrożeniach i korzyściach wynikających z korzystania z kart płatniczych. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni szeroką ofertą usług bankowych świadczonych dla społeczności naszego regionu.  Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji. Mile również zaskoczył nas poczęstunek i podarowane nam upominki.

Dziękujemy za zaangażowanie w przedsiębiorczość edukacyjną młodzieży naszego liceum.

 

Spotkanie dyrektorów

Email Drukuj PDF

W dniach 27 - 28 lutego 2014 roku Pani dyrektor Bożena Skorek - Paszyńska uczestniczyła w Ogólnopolskiej Konferencji Szkół Katolickich. Odbyła się ona na Jasnej Górze. W Konferencji uczestniczyło około 200 dyrektorów szkół katolickich z całej Polski. W programie spotkania było bardzo wiele ciekawych zagadnień, m.in. cały blok wykładów poświęcony problematyce finansowej. Odbyła się również prelekcja nt. ideologii Gender a także wystąpiła dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania MEN, która mówiła o nowych zasadach rekrutacji do szkół. Dyrektorzy wspólnie modlili się przed Obrazem Matki Bożej o błogosławieństwo dla szkolnictwa katolickiego w Polsce. Mszy świętej przewodniczył Abp Wacław Depo.

 

"Pączkowanie w Katoliku

Email Drukuj PDF

Chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy włączyli się 27 lutego 2014 roku w akcję "Wyślij Pączka do Afryki!" w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. Dziękujemy uczennicom klasy ILO”o”, ich mamom, babciom i ciociom, za przepyszne pączki, i nie tylko. Dziękujemy Karolinie za plakaty (oryginalne do nas nie dotarły, za co organizatorzy bardzo przepraszają). Dziękujemy „dobrej duszyczce”, która pomogła uczniom zorganizować stanowisko do sprzedaży słodkości i od początku wspierała nas logistycznie. Dziękujemy wszystkim za hojne wpłaty; zebraliśmy 635 złotych! Pieniądze już zasiliły konto Fundacji.

Noc przed pączkowaniem

Pączkowanie w Katoliku. Oj, działo się......

.... i pieniądze popłynęły do Afryki.

 

Razem z Fundacją "Gajusz"

Email Drukuj PDF

„Albowiem człowiek jest tylko tym, co z siebie daje. Jest tyle wart, ile w nim Boga”

Jan Paweł II

Uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II, wsłuchani w nauczanie patrona szkoły podjęli współpracę z Fundacją „Gajusz” w Łodzi. Fundacja ta pomaga dzieciom chorym na raka. Na cierpienie dzieci (podopiecznych Fundacji), licealiści nie pozostali obojętni. Młodzież zaangażowała się w rozprowadzanie cegiełek, które sami nabywali, jak też zachęcali swoich krewnych, przyjaciół oraz parafian Św. Jakuba Apostoła. Dochód ze sprzedaży cegiełek, tj. 1100 złotych uczniowie w dniu 21 lutego 2014 roku przekazali wolontariuszom, którzy tego dnia przyjechali do naszej szkoły. Przedstawiciele Fundacji „Gajusz” – pani Gabryiela Halakiewicz i Pan Sławomir Roszak spotkali się z uczniami. Wolontariusze opowiadali o pracy wśród chorych dzieci, poinformowali na co konkretnie będą przekazywane zebrane pieniądze. Spotkanie z młodymi ludźmi, którzy swój wolny czas poświęcają, aby dawać miłość tym, którym ta miłość jest bardzo potrzebna – dzieciom chorym na raka i ich rodzinom, spotkało się z dużym zainteresowaniem licealistów. Każdy obecny na tym spotkaniu zrozumiał, że służąc drugiemu człowiekowi, tak naprawdę pomaga sobie. Bo przez dawanie miłości, przywraca obraz Boży w sobie. Błogosławiony Papież Jan Paweł II, w jednym z Listów pasterskich skierowanych do wiernych tak napisał: „Gdyby ludzie wiedzieli, ile łask można otrzymać, przez spełnianie dzieł miłosierdzia, to by się prześcigali w czynieniu dobra. Kolejną akcją, w którą zaangażowała się młodzież, aby pomóc dzieciom, jest zbiórka odzieży. Zebraną odzież Fundacja „Gajusz” odbierze i sprzeda. Za pozyskane ze sprzedaży środki zostaną zakupione m.in. strzykawki i pampersy. Należy życzyć aby Boża łaska wspierała dalej szlachetne odruchy serca naszych uczniów.

 

Spotkanie z Pawłem Krawczykiem

Email Drukuj PDF

23 lutego 2014 roku w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Głownie odbyło się spotkanie z panem Pawłem Krawczykiem- prezesem Fundacji Ochrony Mebli Zabytkowych oraz Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M., której siedziba znajduje się w Zgierzu. Działania fundacji koncentrują się na odkrywaniu dawnej kultury. Młodzież miała możliwość obejrzeć film, który przybliżył historię powstawania i rozwijania się przemysłu w naszym regionie. Następnie dyskutowaliśmy na temat przyszłości naszego miasta oraz co zrobić, aby młodzi ludzie chcieli pozostać  w Głownie. Pojawiły się ciekawe propozycje , które może w przyszłości zostaną wykorzystane. Mamy nadzieje ,że to spotkanie rozpocznie owocną współpracę z  fundacją.

 

Wyślij pączka do Afryki

Email Drukuj PDF

27 luty 2014

"Wyślij Pączka do Afryki!"

Pączkujemy w Głownie

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym!

"Moi kochani zbliża się tłusty czwartek. W tym dniu chciałbym WAS zaprosić do pomocy dla moich misji i osób będących pod moją opieką w Republice Środkowoafrykańskiej. [...] W ostatnich dwóch tygodniach byliśmy narażeni na utratę życia. Już kilkakrotnie musieliśmy uciekać z naszej misji, chroniąc się w trawach naszej miejscowości. Seleka dwukrotnie napadło na naszą misję z bronią, z wyrzutniami granatowymi."

br. Benedykt Pączka OFMCap, misjonarz z Republiki Środkowoafrykańskiej 
Chcielibyśmy pomóc misjonarzom i ich podopiecznym.
Jak to zrobić?
Akcja polega na tym, że wszystkich zapraszamy, aby w najbliższy tłusty czwartek 27 lutego 2014 r. zamiast zwykłego pączka zjedli pączka afrykańskiego. To taki pączek, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym misjonarzy, szczególnie br. Benedykta. 

Benedykt Pączka zaprasza na pączka. Zamiast zwykłego pączka, w najbliższy tłusty czwartek zjedz pączka afrykańskiego i pomóż ofiarom rebelii w RCA, misjonarzom i ich podopiecznym.

Afrykańskie pączki będzie można kupić w czwartek, 27 lutego na przerwach w naszej szkole, za jedyne 1,40 zł. Zachęcamy jednak do hojniejszych wpłat, gdyż cel jest szczytny. Fundusze, które zostaną zebrane, przekażemy w całości na pomoc podopiecznym misjonarzy.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji!
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę: www.tamtamitu.pl

 

Podsumowanie pierwszego semestru w Liceum Katolickim

Email Drukuj PDF

Dnia 14.02.2014 na uroczystym apelu w PKLO podsumowano pierwszy semestr nauki.  P. dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska nagrodziła najlepszych uczniów naszej szkoły nagrodami książkowymi.  Przedstawiciel samorządu szkolnego Zuzia Łaska  przedstawiła także inne osiągnięcia szkolne z pierwszego semestru oraz plany na najbliższy okres.

 

Konkurs "Żołnierze Wyklęci"

Email Drukuj PDF

Dnia 13 lutego 2014 roku w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym  odbył się szkolny etap konkursu dotyczący ,,Żołnierzy Wyklętych’’ organizatorem  tego konkursu jest poseł na Sejm RP Piotr Polak. Tego dnia uczniowie wyłonieni wcześniej w szkolnych eliminacjach rozwiązywali test przygotowany przez pracowników biura poselskiego. Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu, a także dla innych uczniów naszej szkoły oraz pracowników było to iż poseł osobiście poprowadził szkolne eliminacje , w których najlepszym okazał się Wojciech Brzeski, drugie miejsce zajął Hubert Tomczak a trzecie Marcin Florczak. Dwaj pierwsi będą reprezentować szkołę w dalszym etapie konkursu. Poseł poprowadził także zajęcia WOS-u z klasami pierwszymi. Było to bardzo ciekawe spotkanie w trakcie którego można było zadawać pytania, czy po prostu porozmawiać z panem Polakiem. Mamy nadzieję iż to spotkanie przerodzi się w trwałą współpracę.

 

Licealne etiudy

Email Drukuj PDF

6 lutego 2014 roku odbyły się w Katoliku spotkania z rodzicami. Postanowiliśmy połączyć je z prezentacją efektów projektu, który realizowali uczniowie klas pierwszych w tym semestrze. Pomysłodawcami projektu byli: nauczyciel teatru – M. Stępień oraz nauczycielki języka polskiego – B.Juszczak i I.Kret. Uczniowie, w 3-4 osobowych zespołach, mieli stworzyć kilkuminutowe etiudy inspirowane wybranym psalmem (I”o”) bądź fragmentem Króla Edypa (I”h”).

Nauczyciele, zabawną scenką, wprowadzili rodziców w atmosferę pokazu. Następnie scenę oddano we władanie uczniom. Rozpoczęła klasa I”o”. Etiudy poruszały różne problemy, m.in.: różnicy pokoleń, samobójstwa, niechcianej ciąży, alkoholizmu. Uczniowie posługiwali się nie tylko słowem i kostiumem, ale również muzyką i projekcją multimedialną. Przedstawienia wyraźnie dostarczyły zgromadzonym okazji do wzruszeń czy śmiechu, ale przede wszystkim do zadumy nad życiem, które zdaje się coraz bardziej pędzić.

Po krótkiej przerwie zaprezentowała się klasa I”h”. Etiudy ułożono w sposób pozwalający śledzić historię Edypa od jego poczęcia, aż do samookaleczenia. Nowatorskim rozwiązaniem było zastosowanie zmiksowanych głosów ludzkich w formie nieznośnej halucynacji. Z dużym zainteresowaniem spotkała się próba przeniesienia Króla Edypa w czasy współczesne.

Obie klasy nagrodzono gromkimi brawami. Niewątpliwym sukcesem było zaangażowanie w projekt wszystkich uczniów.

Liczymy, iż spotkania z rodzicami staną się okazją do prezentowania licznych talentów wychowanków Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie.

 

Pomagamy zwierzakom

Email Drukuj PDF

W roku szkolnym 2013 / 2014 młodzież naszego liceum podjęła wspaniałą inicjatywę niesienia pomocy zwierzętom z przytuliska w Głownie. Zgodnie z ustalonym przez nauczycielkę – Joannę Stanisławską – harmonogramem, w dwu lub trzy - osobowych grupach młodzież pomaga członkiniom głowieńskiego Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt „ARKADIA” w pracach na rzecz przytuliska. W każdy poniedziałek, piątek i sobotę uczniowie sprzątają boksy, karmią zwierzęta, urządzają im legowiska, chodzą z nimi na spacery, a także wykonują wiele innych prac porządkowych na terenie przytuliska. Ponadto w listopadzie i grudniu 2013 roku oraz w styczniu 2014 roku cała społeczność Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie wraz z Gimnazjum Miejskim wzięła udział w akcji zbierania darów w postaci karmy, koców, misek oraz środków chemicznych, które pomogły opuszczonym zwierzętom z przytuliska przy ulicy Piaskowej 37 w Głownie. Co więcej, od 1 października 2013 roku nasza szkoła włączyła się w całoroczną zbiórkę plastikowych nakrętek, które następnie są wymieniane na suchą karmę dla zwierząt. Tuż przed feriami zimowymi zawieźliśmy nasze dary do przytuliska, możemy być dumni, gdyż udało się zebrać 40 kg karmy, wiele koców, kołder, misek, ręczników oraz 113 kg plastikowych nakrętek!!! Mamy jednak nadzieję, że to nie koniec – nakrętki zbieramy dalej – do końca roku szkolnego. Dlatego też prosimy – nie wyrzucajcie plastikowych nakrętek i korków, ale przynoście je jednej z naszych wolontariuszek: Justynie Barańskiej i Oli Głowackiej z kl. I O lub Zuzannie Łaskiej i Idze Florczak z kl. II H.

Nie zapominajcie o zwierzętach z Przytuliska w Głownie – razem możemy więcej. Serdecznie dziękujemy za każdą pomoc.

 

Historyczna Studniówka w Liceum Katolickim

Email Drukuj PDF

W sobotni wieczór 18 stycznia 2014 r. o godzinie 20 na Pl. Wolności uczniowie III klasy Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęli swoją Studniówkę od pierwszego, przez co historycznego, zatańczonego poloneza na odnowionym rynku naszego miasta. Mimo dość niskiej temperatury każdy był w doskonałym nastroju. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście w osobach ks. Stanisława Banacha, burmistrza miasta Grzegorza Janeczka,rodziców oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Głowna.

 

Więcej…
 

Pomoc dla Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu

Email Drukuj PDF

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

Wszystko zaczęło się od tego, że nasza pani dyrektor, Bożena Skorek-Paszyńska dowiedziała się o szkole podstawowej w Zalesiu, która potrzebuje pomocy, aby móc uczyć dzieci. Natychmiast rozpoczęliśmy zbiórkę darów dla placówki. Przeszło to nasze wyobrażenie, każda klasa, każdy uczeń chciał coś ofiarować tym maluchom. Dzięki temu mogliśmy podarować dzieciom rzeczy potrzebne do nauki i zabawy. Radość jaka towarzyszyła młodzieży i nauczycielom naszej szkoły trudno wyrazić słowami. Jesteśmy świadomi, że czasami i tak niewiele, może oznaczać tak wiele. Okazało się, że wdzięczność dzieci i nauczycieli z Zalesia była ogromna. Pojawiły się łzy radości i słowa, które motywują nas do dalszej działalności.

 

Wspieramy Fundację „ Gajusz ”

Email Drukuj PDF

„Niech nasza droga będzie wspólna

Niech nasza modlitwa będzie pokorna

Niech nasza miłość będzie potężna

Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,

co się tej nadziei może sprzeciwić”

Jan Paweł II

Słowa tę przyświecają nam w każdej akcji charytatywnej, dlatego też nawiązaliśmy współpracę z Fundacją „Gajusz”, która pomaga chorym dzieciom i ich rodzicom. Życie tych maluchów jest ograniczone lub zagrożone, dlatego każda pomoc jest bardzo ważna. Nasza szkoła sprzedaje cegiełki, a pieniądze z nich zostaną zebrane    przekazane fundacji. Mamy świadomość, że nie potrafimy ofiarować im zdrowia, ale chociaż w taki sposób możemy pomóc tym chorym dzieciom.

 

Święta, święta, radości tyle w nas....

Email Drukuj PDF

 

 

Szkolna Wigilia

Email Drukuj PDF

19.12.2013 r. o godzinie 18.00 rozpoczęło się spotkanie opłatkowe w naszym Liceum. Wystrojem sali i poczęstunkiem zajęli się nauczyciele. Na stolikach pojawiły się domowe wypieki, cukierki i owoce. Świątecznie udekorowane stoliki, półmrok roziskrzony migotliwym blaskiem świec, to wszystko stanowiło preludium do prawdziwej uczty dla duszy, jaką przygotowała z młodzieżą siostra Dolorosa.Program artystyczny rozpoczęły słowa piosenki z Taize – Pan blisko jest -  przypominające, iż czas Adwentu dobiega końca. Następnie, z Betlejemskiej groty, popłynęło Bożonarodzeniowe orędzie. Usłyszeliśmy m.in. słowa starotestamentalnego proroka Izajasza, fragmenty ewangelii według św. Mateusza i listu do Tymoteusza. Przy śpiewie kolędy – W żłobie leży… - młodzież wniosła figurkę Dzieciątka Jezus, która została położona na sianie. Scena ta przypomniała nam, że Bóg zamieszkał między nami. Następnie uczniowie, w imieniu małego Dziecięcia, przekazali myśli, które, podczas tego wieczoru, Jezus skierował do każdego z nas. W tym czasie każdy mógł się głębiej zastanowić nad osobistą relacją z Bogiem.

Niewątpliwie, ozdobą przedstawienia był występ chórku, który zaprezentował kolędy w tradycyjnych, a także zupełnie nowych aranżacjach.

A wszystko po to, by radosną nowinę, ogłoszoną tamtej nocy w Betlejem, nieść współczesnemu światu.

Na wspólne kolędowanie licznie przybyli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. Świętowało blisko 200 osób. Udało się jednak stworzyć domową atmosferę. Nastrój nadchodzących Świąt zbliżył rodziców, uczniów  i pracowników szkoły. Ważnym i pięknym momentem było dzielenie się opłatkiem. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania kolęd.

Rodzice i goście docenili zwłaszcza prawdziwie rodzinny klimat spotkania. Pełen przyjacielskich gestów, wzruszających życzeń, życzliwych uśmiechów wieczór, z pewnością na długo, pozostanie w pamięci wszystkich zaproszonych.

Tradycję spotkań opłatkowych pragniemy kontynuować w kolejnych latach.

 

Kapciuszek

Email Drukuj PDF

11.12.2013 roku klasa Io zorganizowała w liceum happening pt. "W szkole jak w domu". Zaprosiła, wyjątkowo wszystkich, do zmiany obuwia na  domowe łapcie. Do zabawy przyłączyli się nie tylko uczniowie ale i nauczyciele. Wszyscy zgodnie przyznali, że w łapciach jest stopom o wiele wygodniej. Kiedy ostatnia godzina lekcyjna dobiegła końca wszyscy czuli niedosyt zabawy. Czyżby wypoczęte nogi były gwarancją mile spędzonego dnia? Ciekawe co klasa Io wymyśli następnym razem.

 

Liceum na kręglach

Email Drukuj PDF

9.12.2013 roku uczniowie klas: Io i IIo, oraz uczniowie klasy III a z Gimnazjum Miejskiego, wraz z opiekunami: Anetą Kowalczyk, Małgorzatą Trebik, Iwoną Kret, Marcinem Moszczyńskim, wybrali się do Manufaktury na kręgle. Wycieczkę zorganizowano w ramach prezentu Mikołajkowego.

O 8.45 zwarta grupa młodzieży zajęła miejsca w autokarze, by po kilkudziesięciu minutach powitać Rynek Manufaktury. W dotarciu do kręgielni próbowały przeszkodzić uczniom deszcz i wiatr. Bezskutecznie. Kilka minut po 10.00 cała grupa rozpoczęła zabawę na zarezerwowanych dla nich torach. Uformowały się drużyny żeńskie i męskie (preferowane przez uczniów gimnazjum) oraz mieszane (chętniej wybierane przez licealistów). Już po chwili, uważny obserwator, wskazać mógł prawdopodobnie stałych bywalców kręgielni i nowicjuszy, którym nierzadko sprzyjało szczęście. Każdy reprezentował inną technikę rzucania (zazwyczaj nienotowaną w podręcznikach). Zabawa była przednia. Humory dopisywały wszystkim także w drodze powrotnej do Głowna.

Wycieczkę zaliczamy do udanych i już myślimy o kolejnej.

 

Andrzej Heidrich

Email Drukuj PDF

Andrzej Heidrich to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1954). Autor ekslibrisów, wielu projektów znaczków pocztowych oraz banknotów: serii „Wielcy Polacy” (1974-1993, w obiegu 1975-1996) i „Królowie i Książęta Polski” (1994, w obiegu od 1995). Autor poprawek godła heroldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego. Młodzież Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie miała okazję poznać sylwetkę, pracę oraz życie tak wybitnej postaci. Najpierw uczniowie obejrzeli film dokumentalny o życiu i pracy pana Andrzeja Heidricha, a następnie z opiekunami odwiedzili „galeryjkę” w Banku Spółdzielczym na ul. Młynarskiej, gdzie obejrzeli wystawę przygotowaną przez p. Dariusza Młynarczyka, która w bardzo ciekawy sposób przedstawiała pracę autora.

Młodzież oraz nauczyciele Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie dziękują twórcy wystawy za tak ciekawą ekspozycję oraz jednocześnie wyrażają nadzieję na dalszą współpracę.

Pozdrawiamy.

 

Każdy człowiek musi znać swoją historię, aby poznać swoje korzenie.

Email Drukuj PDF

21 listopada 2013r. w godzinach popołudniowych Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, wybrało się do kina Cinema City w Łodzi na film pt.”Wałęsa – człowiek z nadziei”. Oglądając film każdy oceniał go z innej perspektywy, na przykład nauczyciele wracali wspomnieniami do chwil, które przeżyli, a uczniowie mieli możliwość  zobaczyć sytuacje znane tylko z opowiadań starszego pokolenia. Na pewno było to ciekawe przeżycie obejrzeć życie człowieka „od kuchni”, człowieka który był symbolem przemian i wolności. Ważnym aspektem jest fakt, że Lech Wałęsa został doceniony na świecie za swoją działalność, dlatego otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

 

Bank w naszym Liceum

Email Drukuj PDF

Dnia 19 listopada 2013 roku gościliśmy w progach naszej szkoły przedstawicielki banku PEKAO S.A. insp. ds. sprzedaży Martę Staszewską i insp. ds. sprzedaży Lindę Jankowską. Panie przybliżyły nam historię tworzenia się banków oraz ich późniejszych metamorfoz wraz z biegiem czasu. Poznaliśmy wiele ciekawych faktów dotyczących nie tylko funkcjonowania instytucji banku, ale również możliwości kont bankowych oraz internetowych. Niesamowicie interesującym było przedstawienie różnych form zarządzania kontem przez smartfony. Nowoczesne technologie opisane przez Panie pokazały nam jak bardzo bankowość jest wszechobecna w naszym życiu oraz jak szybko się rozwija. Ukazane nam zostały przewidywania dotyczące banków w przyszłości jako oddziałów wirtualnych, w których wszystko odbywać się będzie za wykorzystaniem Internetu, nawet rozmowa z konsultantem. Lekcja przedsiębiorczości z Bankiem Pekao dostarczyła nam wielu niespodzianek oraz ciekawych informacji. Na koniec spotkania odbył się konkurs, w którym uczniowie musieli wykazać jak uważnie słuchali przedstawicielek banku. Wszyscy uzyskali bardzo dobre wyniki, jednak wyłonieni zostali najlepsi z najlepszych, którzy zostali nagrodzeni wartościowymi upominkami.

Uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie dziękują Dyrektorowi Banku Pekao S.A. w Głownie Dominikowi Kudła za zaangażowanie w naszą przedsiębiorczość edukacyjną.

 

Święto Niepodległości z Liceum Katolickim

Email Drukuj PDF

Dnia 11 listopada 2013 roku w rocznicę odzyskania Niepodległości uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w uroczystości organizowanej przez nasze miasto,która rozpoczęła się mszą w kościele św. Jakuba. Po uroczystej Eucharystii razem z panem Burmistrzem Głowna - Grzegorzem Janeczkiem i innymi przedstawicielami miasta przy muzyce orkiestry przeszliśmy w kierunku Placu Wolności. Po drodze zatrzymaliśmy się w głowieńskim parku, aby przedstawiciele naszej szkoły mogli złożyć hołd poległym żołnierzom oraz kwiaty przy pomniku.
Na Placu Wolności wszyscy odśpiewaliśmy hymn narodowy przy akompaniamencie orkiestry. Wysłuchaliśmy przemówienia władz miasta oraz zaproszonych gości. Gdy kolejne delegację złożyły kwiaty pod pomnikiem przy Dębie Wolności udaliśmy się  do Szkoły Podstawowej nr 1 w Głownie, gdzie zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie.

 

Serce nie do pary - spotkanie z Waldemarem Smaszczem

Email Drukuj PDF

4.11.2013 roku PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II w Głownie gościło, już po raz drugi, Waldemara Smaszcza. Tym razem, eseista zaszczycił nas swoją obecnością z okazji ukończenia pierwszej książki wspomnień, na którą złożyły się rozmowy z cyklu Ludzie, których spotkałem. Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach to zwieńczenie wieloletniej pracy nad biografią i twórczością księdza-poety. Pan Smaszcz na początku podkreślił, że cieszy go, iż spotkanie przypadło na dzień św. Karola Boremeusza, który w szczególny sposób łączy osoby: bohatera wspomnień i naszego patrona – bł. Jana Pawła II. Literaturoznawca, z właściwym sobie humorem i dystansem do samego siebie, przybliżył uczniom wszystkich klas postać słynnego poety. Dowiedzieć mogliśmy się chociażby, że ksiądz Twardowski pisał wiersze tylko podczas wakacji; że kochał przyrodę i wieś, bardziej niż miasto. Jednak Serce… to częściowo biografia, częściowo analiza twórczości. Nasz gość zaprezentował również krótko efekt przyglądania się wierszom z bliska. Wierzę, iż zachęcił tym samym do przeczytania tej osobistej i wzruszającej książki. Waldemar Smaszcz gościł w Katoliku na zaproszenie księdza proboszcza Stanisława Banacha. Na spotkaniu obecni byli także: dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska, ks. Cyprian Lewandowski i nauczyciele.

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II w Głownie serdecznie dziękuje panu Waldemarowi Smaszczowi za przekazanie szkole 20, opatrzonych autografem, egzemplarzy swojej książki.

 

Wywiad z naszą Panią Dyrektor

Email Drukuj PDF

Nauczycielka matematyki. W latach 1994 - 1999 pełniła funkcję dyrektora SP nr 1 W Głownie. Od roku 1999, kie­dy wchodząca w życie reforma oświato­wa założyła skrócenie nauki w szkołach podstawowych i utworzenie szkolnictwa gimnazjalnego p. Bożenie Skorek powie­rzono stanowisk dyrektora Gimnazjum Miejskiego. Funkcję tę sprawowała nie­przerwanie do maja roku 2012. Po rocznej przerwie powróciła do pracy z młodzieżą jako dyrektorka Liceum Katolickiego, które powstało w roku 2010 z jej inicja­tywy.

Więcej…
 

Ciekawe spotkanie

Email Drukuj PDF

3 października 2013r.na lekcji języka rosyjskiego w klasie I odbyło się spotkanie ze studentką V roku filologii rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego, Panią Justyną Paszkowską. Przy filiżance herbaty z samowara studentka dzieliła się wrażeniami ze swojego pobytu na półrocznym stażu w Moskwie i z wycieczki po Sankt Petersburgu. Duże zainteresowanie wywołał fakt, iż p. Justyna odbyła także praktykę w Ambasadzie Rosyjskiej w Moskwie. Uczniowie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne, a także wymieniali się wiadomościami na temat Rosji. Spotkanie zostało zakończone wirtualną wycieczką po Moskwie.


 

Razem na Jasnej Górze

Email Drukuj PDF

Dnia 18 września 2013 r. wczesnym rankiem (godz. 6.00) wyruszyli­śmy autokarem spod szkoły na Jasną Górę, aby uczestniczyć w XIII Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Spotkanie, odbywające się pod koniec Roku Wiary przebiegało pod hasłem „Wiara jest światłem na mojej drodze". Wzięło w nim udział około 2 tysięcy osób z całego kraju. Każdy z uczestników Forum otrzymał „zeszyt na życie", czyli spe­cjalną książeczkę, w której znalazły się wybrane teksty dotyczące wiary trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Forum prowadził ks. Andrzej Policht, a towarzyszył mu zespół mu­zyczny z Bielska, który animował spo­tkanie. Na początek w modlitewną at­mosferę wprowadził uczestników chór z krakowskiej szkoły prezentek. Spotkania takie służą umocnie­niu wiary, a głównym zadaniem ludzi wierzących jest dawanie świadectwa. Jednym ze świadków wiary był bp Marek Solarczyk, który nadal jest katechetą w warszawskim liceum. Jego zdaniem takie spotkanie ma przypo­minać o tym, że warto wierzyć, że po­trzeba Światła i warto Je przyjmować, bo ono zawsze będzie źródłem pokoju, będzie zawsze budowało, wskazywało drogę. Świadectwami obecności Jezusa w życiu i znaczeniu wiary dzielili się z młodymi także: student ASP z Kato­wic Dawid Szydło, komentator sporto­wy Przemysław Babiarz oraz Monika Rybczyńska. Dawid Szydło - absolwent szkoły salezjańskiej w Oświęcimiu, namawiał uczestników do wybierania w życiu nie tego, co łatwe lecz tego, co wartościowe. Przemysław Babiarz uczulał młodzież, by wystrzegała się bezrefleksyjnego słuchania ludzi me­diów. Monika Rybczyńska pracująca w Biurze Prasowym Episkopatu mówi­ła o swoich przeżyciach ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Centralnym punktem dnia była Msza św. odprawiona przez abpa Wa­cława Depo. Forum zakończone zosta­ło drogą krzyżową na Wałach jasnogór­skich. Młodzież modliła się tekstami papieża Franciszka z Rio. Zamknięcie XIII Forum nastą­piło pod pomnikiem PAPIEŻA JANA PAWŁA II wspólnym odśpiewaniem pieśni „ABBA OJCZE". Do Głowna wróciliśmy późnym wieczorem zadowoleni i pełni wrażeń duchowych.

 

Piesza pielgrzymka do sanktuarium Maryjnego w Domaniewicach

Email Drukuj PDF

Niedziela, 8 września, 7.45. Chłód poranka przypo­mina, że to już jesień, jednak nieśmiałe słońce dodaje nam od­wagi. Mamy do pokonania 10 km. Cho­ciaż to niedziela, stawiła się prawie cała szkoła; pani dyrektor, nauczyciele, siostra Dolorosa i najliczniejsza grupa — ucznio­wie. Ze śpiewem na ustach i osobistymi intencjami w sercach ruszamy w drogę do Sanktuarium Marki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Domaniewicach. Mimo, iż Publiczne Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Głownie istnieje do­piero 3 rok, śmiało można powiedzieć, ze to już jego tradycja. Tradycja, którą pragniemy pielęgnować.

Po około 3 godzinach, wypeł­nionych śpiewem, modlitwą, czasem zadumą, docieramy na plac przed sank­tuarium i dołączamy do kilku tysięcy zgromadzonych tam pielgrzymów. Za chwilę rozpocznie się suma koncelebro­wana przez ks. prof. dr hab. Krzyszto­fa Pawlinę, w przeszłości m.in. rektora i Seminarium Duchownego w Warszawie. W homilii Wyższego Metropolitalnego usłyszymy o wartości miłości i jej znaczeniu w życiu człowieka. Główny celebrans przypomni o sile sakramentu małżeństwa i konieczności odwoływa­nia się do niego, zwłaszcza w sytuacjach trudnych, zdominowanych przez cier­pienie.

Pamiętając, że misją szkoły jest m.in. promowanie wartości chrześcijań­skich wśród młodzieży, z radością przy­jęliśmy do wiadomości, iż pielgrzymka do Domaniewic zostanie wpisana na stałe w szkolny kalendarz imprez i uro­czystości.