Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II

...prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
aktualności 2014/15

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16

Email Drukuj PDF

Drodzy uczniowie.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/16 w PKLO im. Jana Pawła II w Głownie odbędzie się 1 września 2015 roku o godz. 12:00

Zapraszamy

 

Nowe Podręczniki

Email Drukuj PDF

Drodzy uczniowie, drodzy rodzice

W wykazie podręczników zamieściliśmy uzupełnienie podręczników do języka francuskiego dla klas I i III.  Prosimy o zapoznanie się ze zmianami


 

Katolik w Kielcach

Email Drukuj PDF

Dnia 11.06.2015r.uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II odwiedzili Kielce. Głównym punktem wycieczki było dotarcie  na Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego,  gdzie  tematem  przewodnim była rozmowa o złocie oraz  pieniądzu i jego historii. Przewodnik oprowadzając po obiekcie przytaczał ciekawe historię na temat ewolucji polskiej waluty. Ciekawym elementem było podnoszenie sztabki złota o wartości 2 mln zł. Wycieczka ta została zorganizowana w ramach lekcji przedsiębiorczości przez  Panią Annę Zuchorę- nauczycielkę tego przedmiotu.

Korzystając  z pobytu w Kielcach, licealiści odwiedzili również Centrum Edukacyjne Szklany Dom Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach,  znajdującą się niedaleko banku Galerię Korona, reprezentacyjną ulicę tego miasta- ul. Henryka Sienkiewicza,  Wzgórze Zamkowe wraz z Pałacem Biskupów Krakowskich,  sąsiadujący Ogród Włoski a także w drodze powrotnej Amfiteatr Kadzielnia gdzie mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy Kielc.

Uczniowie jak i opiekunowie mimo zmęczenia byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, dzięki któremu poznali najciekawsze miejsca Kielc i okolic. Każdy otrzymał pamiątkowe upominki.

 

 

Listy przyjętych do PKLO w Głownie

Email Drukuj PDF

Dyrekcja PKLO w Głownie informuje iż listy przyjętych do klasy pierwszej PKLO są do wglądu w sekretariacie szkoły.


 

Wycieczka do Warszawy

Email Drukuj PDF

Dnia 8.06.2015r. uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im Jana Pawła II w Głownie pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem było zwiedzanie Starego Miasta oraz poznanie jego historii. Wszyscy kolejny raz zachwycali się zabytkami i atmosferą tego miasta. Ważnym elementem wyjazdu było obejrzenie Muzeum Żydowskiego, w którym mogliśmy poznać historię, religię i zwyczaję tego narodu od starożytności po czasy współczesne. Ogromne wrażenie zrobiła na nas forma przekazu, czyli prezentacje multimedialne, które na pewno bardziej przemawiają do młodzieży. Wróciliśmy zadowoleni z wyjazdu, gdyż jest to kolejne doświadczenie dla nas wszystkich.

 

 

 


 

BRĄZOWY MEDAL SIATKAREK KATOLICKIEGO LICEUM !!!

Email Drukuj PDF

BRĄZOWY MEDAL SIATKAREK KATOLICKIEGO LICEUM !!!

W dniu 01.06.15 r nad zalewem ,,Mrożyczka w Głownie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Siatkówkę Plażową dziewcząt w ramach ,,Licealiady 2015" Współorganizatorem turnieju wraz ze starostwem zgierskim było Publiczne Katolickie LO Głowno ,której dyrektorem jest Bożena Skorek -Paszyńska ,która ufundowała medale dla 3 najlepszych zespołów turnieju.Do zawodów zgłosiło się 6 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu zgierskiego: Publiczne Katolickie LO Głowno ( gospodarz),LO Staszica Zgierz, Ekonomiczne LO Zgierz, ZSLO Głowno,ZS Ozorków.Turniej rozegrany został systemem ,,Brazylijskim " .Bardzo dobrze zaprezentowały się siatkarki Katolickiego LO Głowno zajmując 3 miejsce w turnieju.

Publiczne Katolickie LO Głowno Reprezentowały :

Dominika Hemka, Aleksandra Koprowska

Trener -Sylwester Jasiński

Dyrektor Szkoły - Bożena Skorek -Paszyńska

Klasyfikacja końcowa Turnieju

1 ZS Ozorków

2.LO Staszic Zgierz

3.Publiczne Katolickie LO Głowno

4.Ekonomik Zgierz

5.ZSLG Głowno

6.ZSZ Aleksandrów

 

 


 

Kolejny siatkarski sukces "Katolika"

Email Drukuj PDF

WIELKI SUKCES SIATKARSKI KATOLIKA Z GŁOWNA !!!

W dniu 03.06.15  tradycyjnie na boiskach plażowych SP 215 Łódź odbył się X  Wojewódzki Festiwal Szkół Ponadgimnazjalnych ,,Mikstów "w Siatkówkę Plażową zorganizowany przez Społeczną Akademię Nauk .Do  tej edycji turnieju zgłosiły się 34 zespoły z całego województwa łódzkiego.Turniej rozgrywany był systemem ,,Brazylijskim " ( zespół który przegra dwa mecze odpada z turnieju).

W tym  turnieju udział wzięły dwa zespoły z Publicznego Katolickiego LO Głowno( PKLO  zespół nr1 -Dominika Hemka i Jarosław Nowakowski ,PKLO zespół nr 2  Aleksandra Koprowska i Damian Krysztofczyk).To bardzo prestiżowe zawody, które odbywają się jednego dnia  często w upale od 8.30 do 17.00 ,gdzie najlepszym zespołom przychodzi rozegrać co najmniej 8 meczów i wykazać się bardzo dobrym przygotowaniem techniczno- fizycznym .Nasi siatkarze w imponujący sposób  wygrywali mecz po meczu i dominowali w turnieju.Niestety drabinka turnieju  zrządziła że musieli spotkać się w półfinale turnieju i do finału mógł awansować tylko jeden zespół z Głowna! Po bardzo wyrównanej walce  lepszy okazał się team Dominika Hemka i Jarosław Nowakowski i to oni walczyli o złoto z zespołem Szkoły Mistrzostwa Sportowego Gortata i przegrali 19-21.Natomiast drugi nasz zespół zdeterminowany po porażce w półfinale nie dał żadnych szans swoim rywalom w walce o brązowy medal wygrywając wysoko 21 - 5.Ostatecznie nasze zespoły zdobyły srebrny i brązowy medal .To kolejny wielki sukces głownieńskiej siatkówki i PKLO Głowno.Nasze zespoły otrzymały okazały puchar i medale oraz nagrody rzeczowe.najbardziej cieszy fakt ze nasze zespoły to uczniowie pierwszej klasy ,którym przyszło rywalizować ze starszymi kolegami co daje nadzieję na jeszcze lepsze wyniki w kolejnych zawodach !

PUBLICZNE KATOLICKIE LO GŁOWNO REPREZENTOWALI :

ZESPÓŁ NR 1-  WICEMISTRZOWIE  - DOMINIKA HEMKA  (TRENER -SYLWESTER JASIŃSKI ) -  JAROSŁAW NOWAKOWSKI (TRENER - MARCIN MOSZCZYNSKI)

ZESPÓŁ NR2 - TRZECIE MIEJSCE W TURNIEJU - ALEKSANDRA KOPROWSKA ( TRENER - SYLWESTER JASIŃSKI) - DAMIAN KRYSZTOFCZYK (TRENER - MARCIN MOSZCZYŃSKI)

DYREKTOR SZKOŁY - BOŻENA SKOREK - PASZYŃSKA

 


 


 

Językowe zmagania naszych licealistów

Email Drukuj PDF

Oni najlepiej znają język niemiecki i język rosyjski !
-wyniki językowych zmagań naszych licealistów

3 czerwca 2015r. odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego i Języka Rosyjskiego dla uczniów liceum, który zorganizowały: nauczycielka języka
niemieckiego- p.Edyta Styśko i języka rosyjskiego p.Alina Filipczak.
Do zmagań konkursowych przystąpiło 16 uczniów naszego liceum. Podstawowym celem konkursu było popularyzacja i pogłębienie wiedzy dotyczącej realiów Rosji

i państw  niemieckojęzycznych, kształtowanie postawy tolerancji wobec innych krajów, ich kultury i języka, poszerzanie umiejętności językowych młodzieży, inspirowanie uczniów do pracy samokształceniowej, promowanie szlachetnego współzawodnictwa, podniesienie poziomu umiejętności z języka niemieckiego                i rosyjskiego, rozbudzenie zainteresowań licealistów oraz wyłonienie uczniów uzdolnionych językowo. Test składał się z 3 części: pierwsza część to  rozumienie tekstów niemieckojęzycznych, druga część dotyczyła wiedzy krajoznawczej,               a ostatnia sprawdzała znajomość struktur gramatyczno - leksykalnych. Zadania były podchwytliwe, zawierały dużo gramatyczno- ortograficznych ,,haczyków”, a część       z nich wykraczała poza podstawę programową liceum ogólnokształcącego.

Laureatami konkursu zostali:

Język niemiecki:

1 m. – Aleksandra Głowacka II O

2 m. – Milena Dąbrowska II O

3 m. – Alan Baranowski II H

Język rosyjski:

1 m. – Weronika Jezierska II O

2 m. – Justyna Wojciechowska II O

Dominika Krzeszewska I MB

3 m. – Rafał Mroczek I MB

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

 


 

Spotkanie z prof. Tonym Buzanem

Email Drukuj PDF

19 maja 2015 roku część uczniów ze szkół z Głowna, Mąkolic, Popowa i Lubiankowa wybrało się do Krakowa na spotkanie z profesorem Tonym Buzanem, zorganizowane przez Ambasadę Przedsiębiorczości Kobiet. Z naszego Liceum pojechały Marta Sadowska i Justyna Barańska wraz z opiekunem Panem Piotrem Neyderem. Wycieczka została zorganizowana przez firmę Alles.

Tony Buzan to jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie uczenia się. Przyjechał do Polski z Londynu, gdzie założył i prowadzi Brain Trust Charity. W Centrum Kongresowym profesor Buzan pokazał nam kilka ciekawych sposobów jak najlepiej się uczyć. Były to dość niekonwencjonalne sposoby, ale pozwalały na lepsze przyswajanie wiedzy. Opierały się głównie na mapach myśli i wyobraźni. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkową książkę pełną dobrych wskazówek jak lepiej się uczyć.

Dzięki jego niezwykłemu wykładowi otrzymaliśmy wiele ciekawych i łatwych wskazówek jak lepiej się uczyć aby przyswoić wiedzę.

Dziękujemy Państwu Alicji i Sławomirowi Wojciechowskim za możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawym spotkaniu.

 


 

 


 

Imieniny Księdza Proboszcza

Email Drukuj PDF

Drogi Księże Proboszczu

Z okazji Twoich imienin życzymy Ci przede wszystkim opieki naszego Pana. Aby zawsze prowadził Cię drogą mądrości o Swojego światła. Aby błogosławił Tobie w każdym Twoim dziele i w zwykłej codzienności. Niech rozświetla Tobie drogę prawdą o tym co najważniejsze. Życzymy Ci zdrowia i sił, które pozwolą Ci pełnić Twoją misję w Parafii Świętego Jakuba w Głownie.

Cała społeczność Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie.

 

 

Życzenia Wielkanocne

Email Drukuj PDF

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2015 21:17
 

Drzwi Otwarte

Email Drukuj PDF

 

 

Wielki sukces naszego Liceum

Email Drukuj PDF

Bardzo miło jest nam poinformować, iż w XVII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2015 Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące zdobyło ogromne wyróżnienie. Zdobyliśmy tytuł Brązowej Tarczy, co oznacza, że uplasowaliśmy się bardzo wysoko w rankingu szkół. To wielki sukces naszej szkoły w niespełna kilkuletniej działalności.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im.Jana Pawła II w Głownie jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015   i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2015”.

 

Międzyszkolny Konkurs Łaciny Żywej

Email Drukuj PDF

Dnia 20 marca 2015r. w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego zostały przeprowadzone przesłuchania II Międzyszkolnego Konkursu Łaciny Żywej. W konkursie wzięły udział uczennice PKLO: Kinga Król i Martyna Kubis (kl. I HO) oraz Martyna Nowak (kl. II H). Uczennice przygotowały prezentacje multimedialne w języku łacińskim na temat „Amici mei” (Moi przyjaciele). Prezentacje zostały przedstawione przed Komisją Konkursową składającą się z samodzielnych pracowników naukowych KFK UŁ. W skład komisji weszli: kierownik Zakładu Lingwistyki i Językoznawstwa dr hab. prof. UŁ Zbigniew Danek, dr hab. Idaliana Kaczor oraz dr hab. prof. UŁ Jadwiga Czerwińska.

Komisja wyraziła podziw dla młodych adeptów nauki języka łacińskiego za poprawność językową oraz pomysłowość w przygotowaniu prezentacji. Szczególnie cieszy fakt, że III miejsce w konkursie wywalczyła uczennica klasy I HO – Martyna Kubis. Uczennice do konkursu przygotowywała nauczycielka języka łacińskiego – Katarzyna Głogowska.

Zdjęcie '' II konkurs łaciny żywej '' od lewej Katarzyna Głogowska,Idaliana Kaczor,Jadwiga Czerwińska,Zbigniew Danek,Martyna Nowak,Martyna Kubis,Kinga Król.

 


 

Lekcja Filologii Klasycznej

Email Drukuj PDF

W dniu 19 marca 2015r. uczniowie klas I HO oraz I MB uczestniczyli w zorganizowanej przez Katedrę Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego ogólnopolskiej konferencji „Antyk 2. Reaktywacja. Motywy antyczne w sztukach audiowizualnych i multimediach.”. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie plenarnym wygłoszonym przez dr Małgorzatę Budzowską z KFK UŁ oraz w sesjach poruszających zagadnienie recepcji motywów antycznych w dziełach filmowych. Zwieńczeniem dnia poświęconego kulturze antycznej był udział uczniów w warsztatach dotyczących gry komputerowej „Apotheon”.

Uczniowie mieli niezwykłą okazję do zapoznania się z dyskursem akademickim i do poszerzenia wiedzy z zakresu kultury antycznej. Możliwość zetknięcia się z młodymi naukowcami z całej Polski z pewnością zmobilizuje uczniów do wytrwałej nauki i wzmocni ich pragnienie do podjęcia studiów wyższych.

Podczas pobytu w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego uczniami opiekowały się nauczycielki: Grażyna Szekalska, Patrycja Kulczak oraz Katarzyna Głogowska.

 

 


 


 

Kolejna lekcja przedsiębiorczości w Naszym Liceum

Email Drukuj PDF

19 marca 2015 roku na lekcję podstaw przedsiębiorczości do klas II przyjechali przedstawiciele banku PKO wraz z dyrektorem  oddziału zgierskiego oraz Agnieszka Ptasińska- studentka z Uniwersytetu Łódzkiego i równocześnie przedstawicielka Studenckiego Forum Buisness Centre Club. Przybyli oni w ramach projektu case study aby zaprezentować nam nowy rodzaj płatności Peo Pay, przybliżyli nam korzystanie z tej aplikacji. Umożliwia ona przesyłanie pieniędzy i płacenie przez tel. komórkowy.Następnie sami musieliśmy wykazać się kreatywnością i dobrym pomysłem. W małych grupach tworzyliśmy przykłady reklamy dla rozpropagowania tej formy płatności. Przedstawiciele wyłonili zwycięzców, a wszyscy z nas dostali drobne upominki. Takie lekcje podstaw przedsiębiorczości są dużo ciekawsze niż zwykłe lekcje.

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2015 21:30
 

Druga akcja "Wyślij pączka do Afryki w PKLO

Email Drukuj PDF

 

Konkurs Literacki "Mój Arsenał"

Email Drukuj PDF

"MÓJ ARSENAŁ"

 

4 marca 2015 r. uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II w Głownie: Justyna Barańska, Agata Kowalska, Karolina Ubysz oraz Wojciech Brzeski wzięli udział w uroczystym rozstrzygnięciu literackiego konkursu "Mój Arsenał. Odbyło się ono w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uczniom towarzyszyły dyrektor szkoły- pani Bożena Skorek-Paszyńska oraz nauczycielka historii - pani Jadwiga Milczarek.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski, konkurs został ogłoszony przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów oraz Związek Harcerstwa Polskiego z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 72 rocznicy Akcji pod Arsenałem. Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży dewizy Szarych Szeregów - idei braterstwa i służby Ojczyźnie. Uczestnicy otrzymali imienne zaproszenie na tę uroczystość.

Inauguracja konkursu rozpoczęła się przemową profesora Wojciecha Wolskiego-przewodniczącego Zarządu Głównego Szarych Szeregów. Na uroczystości obecny był również Prezydent RP - Bronisław Komorowski, który podkreślił, że oprócz utrwalania pamięci o Akcji pod Arsenałem i dokonaniach Szarych Szeregach, konkurs ten miał umocnić także przekonanie, że „ten etos jest w dalszym ciągu ważny”.

W składzie jury byli m.in.: Szef KPRP Jacek Michałowski- przewodniczący jury i Wojciech Wolski- Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Po części oficjalnej, wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu chóru z ZHP. Następnie członkowie Szarych Szeregów, Powstańcy Warszawscy, m.in. Włodzimierz Dusiewicz „Dusza” oraz Tadeusz Jarosz „Topacz” opowiedzieli o swoich losach z czasów II wojny światowej i pracy w małym sabotażu.Po części artystycznej udaliśmy się na poczęstunek - pyszną zupę i przygotowane słodkości dla uczestników konkursu. Mieliśmy również szansę porozmawiać z Powstańcami Szarych Szeregów oraz wysłuchać ich ciekawych, prywatnych opowieści. Nasz kolega Wojciech Brzeski miał możliwość zadać wiele pytań kombatantom, co było dla niego bardzo ważne, gdyż interesuje się on historią Polski. Dzięki temu spotkaniu prawdziwie dotkneliśmy przeszłości. Dla nas była to jedna z najciekawszych części całej uroczystości. Dzięki rozmowie z  profesorem Wojciechem Wolskim wyszyliśmy bardzo podekscytowani oraz z większą wiedzą o historii z czasów II wojny światowej w Polsce .

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki w postaci gry edukacyjnej „Znaj Znak” oraz książki o tematyce historycznej.

FILM : http://www.tvpparlament.pl/retransmisje-vod/inne/uroczyste-rozstrzygniecie-konkursu-moj-arsenal-z-udzialem-prezydenta-bronislawa-komorowskiego/19111222

 

 


 

Sukces naszego Liceum.....

Email Drukuj PDF

Dnia 25.02.2015 r. w I LO im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach odbył się finał regionalny konkursu ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – NIEZŁOMNI BOHATEROWIE . Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Brzeski (II h) i Wojciech Potakowski (II o). Znaleźli się w gronie 21 uczniów z powiatów: pabianickiego, zgierskiego, zduńskowolskiego i łaskiego. Konkurs został przygotowany przez posła na Sejm RP Piotra Polaka, Piotra Błaszczyka - senatora RP oraz posła do PE – Janusza Wojciechowskiego. Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd do Brukseli do PE.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 10 00 i trwał do godziny 11 00. Przez następną godzinę, gdy komisja sprawdzała prace, uczniowie wysłuchali wykładu pracownika łódzkiego IPN-u na temat losów „żołnierzy wyklętych”.

Do finału, który odbędzie się w marcu, w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego zakwalifikował się Wojciech Brzeski. Wojciech Potakowski natomiast, zajął wysokie, siódme miejsce. Nagrody osobiście wręczył poseł na Sejm – Piotr Polak. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody: książki i albumy.

Gratulujemy sukcesów naszym kolegom i wciąż trzymamy kciuki za Wojtka Brzeskiego.

 


 


Poprawiony: piątek, 06 marca 2015 09:02
 

Zaproszenie na spotkanie z Egzorcystą

Email Drukuj PDF

Młodzież, rodzice, nauczyciele Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie zapraszają tych wszystkich, którzy pragną żyć w bliskości z Panem Bogiem, być żywym obrazem Boga na ziemi, 5 marca 2015 roku do Parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie, na godzinę 1830, na spotkanie z Ojcem ks. dr Sławomirem Zalewskim, który pełnił posługę egzorcysty w diecezji płockiej.

Ojciec egzorcysta podczas tego spotkania uświadomi nam, że Szatan naprawdę istnieje oraz przybliży nam zagadnienia związane z opętaniem. Podpowie nam, służąc własnym doświadczeniem, w jaki sposób możemy zapobiegać inteligentnym zakusom Szatana, który często pod pozorami dobra skłania nas do popełnienia zła.

Serdecznie zapraszamy!

 

Rekolekcje Wielkopostne 2015

Email Drukuj PDF

22 lutego 2015 r. rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne w Parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie. Prowadził je o. Rajmund Marszałkowski. Nasze Liceum uczestniczyło codziennie w spotkaniach dedykowanych młodzieży ponadgimnazjalnej.

Ojciec rekolekcjonista rozpoczął swoje nauczanie od przypomnienia, że każdy z nas jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, który jest miłością. Naturalnym pragnieniem człowieka, czy to małego, czy dużego, czy czarnego, czy białego, jest bycie kochanym. I tylko sam Bóg, w sposób absolutnie doskonały, jest w stanie zaspokoić to pragnienie. To On nie ustaje w poszukiwaniu człowieka, On pierwszy wychodzi na spotkanie z nim. Ojciec Rajmund zachęcał nas do okazywania radości ze spotkania z Bogiem żywym, obecnym w Eucharystii, w Piśmie św., ale również w codzienności, a zwłaszcza w bliźnim. Bo nie można kochać nieprzyjaciół bez miłości samego Boga. To On jest naszą siłą, odwagą, źródłem radości. Co dzień ojciec Rajmund wlewał w nasze serca przekonanie, że Pan czeka na każdego z nas, czeka na nasze wejście na tę wymagającą drogę do świętości i wyrzekanie się Szatana. Wtorkowe spotkanie było ku temu okazją – był to dzień pokuty i pojednania. W ciszy i skupieniu mogliśmy skorzystać z sakramentu spowiedzi.

Środową Eucharystią zakończyliśmy rekolekcje. W homilii o. Rajmund opowiedział świadectwo młodej dziewczyny. Mówił w nim o widocznym działaniu Boga i zachęcał do prawdziwego spotkania z Panem. Zachęcał by rozmawiać z Bogiem jak z przyjacielem i świadczyć z radością o Jego miłości. Na koniec udzielił nam błogosławieństwa i pożegnał słowami, które powinny stać się przesłaniem na całe życie: Wymagajcie od siebie, nawet gdy inni od was nie wymagają.

Dziękujemy ojcu rekolekcjoniście i życzymy wielu łask Bożych w dalszej pracy rekolekcyjnej i misyjnej.

 

Poznajemy Cerkiew i Synagogę

Email Drukuj PDF

Uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie uczestniczyli po raz kolejny w lekcjach poglądowych w Cerkwi prawosławnej oraz w Synagodze. Uczniowie mieli możliwość poznać to, co łączy nas wspólnego z naszymi braćmi prawosławnymi i starszymi braćmi w wierze- Żydami.

 


Poprawiony: poniedziałek, 02 marca 2015 17:46
 

Spotkanie z Fudacją Gajusz

Email Drukuj PDF

Krzyż Chrystusa- źródło prawdziwej mądrości i miłości.


Uczniowie Publiczego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie wpatrzeni w miłość, która płynie z krzyża po raz kolejny zorganizowali pomoc dla dzieci chorych na raka i ich rodzin.
Te rodziny i chore dzieci są podopiecznymi Fundacji Gajusz.
Młodzież upiekła wspólnie z rodzicami ciasta, które możne było nabyć w szkole, a fundusze pozyskane z tej sprzedaży były przekazane chorym dzieciom.

 

 

Uczniowie naszej szkoły nie tylko organizowali pomoc dla Fundacji Gajusz, ale również pomoc na rzecz misji.

 

 


 

List Otwarty Zarządu Rady Szkół Katolickich

Email Drukuj PDF

Warszawa, 17.02.2015 r.

Do Ministra Zdrowia

Pana Bartosza Arłukowicza


LIST OTWARTY


W imieniu sześciuset szkół katolickich w Polsce, stojąc na gruncie wartości wyrażonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, odwołując się do nauczania Kościoła, a w szczególności św. Jana Pawła II o godności osoby i obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci,  wyrażamy głęboki sprzeciw wobec wprowadzenia przez Pana Ministra w obieg bez recepty tzw. pigułki „dzień po”.

Jako osoby, dla których odpowiedzialne i wszechstronne wychowanie oraz kształcenie dzieci i młodzieży jest celem nadrzędnym, wyrażamy najwyższy niepokój o dzieci i młodzież, którym Minister Zdrowia ułatwia możliwość działania niszczącego zdrowie biologiczne, psychiczne i duchowe – bez ograniczeń i bez świadomości prawdziwego charakteru wprowadzonego do obiegu preparatu.

Nie wolno w ten sposób ułatwiać młodzieży manipulowania swym życiem i zdrowiem, bez żadnej kontroli, nawet medycznej.

Nie wolno sprzyjać traktowaniu przez młodzież seksualności w kategoriach hedonistycznych, bez odpowiedzialności za własny rozwój.

Troska o dobro młodzieży i przyszłych rodzin jest najwyższą powinnością władzy publicznej.

Nie wyrażamy zgody na ułatwianie przez Ministra Zdrowia traktowania daru płodności jako obszaru eksperymentu i zabawy.

Nie wyrażamy zgody na udostępnianie środków wczesnoporonnych, tak bardzo szkodliwych dla zdrowia i niszczących naturalny układ hormonalny dziewcząt i kobiet.

Nie wyrażamy zgody na promowanie tym samym współżycia nieletnich, którego skutki są negatywne w sferze biologicznej, psychiczno-duchowej i społecznej.

Polska ma ujemny przyrost naturalny, jesteśmy w tzw. niżu demograficznym i tym bardziej musi chronić zdrowie młodych Polaków.

Zwracamy się do Pana Ministra z apelem, aby po przeanalizowaniu argumentów lekarzy, psychologów, pedagogów, rodziców i tych, którym zależy na dobru dziewcząt

i chłopców, wycofał decyzję o obrocie bezreceptowym pigułki „dzień po”.W imieniu szkół katolickich w Polsce

Zarząd Rady Szkół Katolickich

 

Koszykarki z Katolika wicemistrzyniami powiatu

Email Drukuj PDF

Dnia 26.01.2015r. nasze dziewczęta uczestniczyły w „Licealiadzie 2015”, odbywającej się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zgierzu. Do rozgrywek zgłosiło się siedem zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. Nasze dziewczyny rozgromiły przeciwniczki sporymi przewagami punktowymi. Pierwszy mecz grany ze zgierskim Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica zakończył się rezultatem 28:7. Następny, grany z I Liceum Ogólnokształcącym w Ozorkowie, osiągnął wynik 35:10. W ostatnim meczu z Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Zgierzu koszykarki z Katola wygrały 33:10.
Pozwoliło im to na dalszą grę 28.01.2015r. Wygrana meczu 47:35 z Zespołem Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim otworzyła drzwi do finału. Zmierzyły się w nim z drużyną ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim. Mimo ogromnej walki, nie udało się jednak pokonać przeciwniczek, w związku z czym nasze koszykarki zajęły ostatecznie drugie miejsce w powiecie.
Naszą szkołę reprezentowały: Justyna Barańska, Olga Gocek, Kinga Król, Martyna Kubis, Weronika Lewandowska, Michalina Osińska, Marta Sadowska oraz Karolina Ubysz pod czujnym okiem trenera – Piotra Neydera.

 

Poprawiony: sobota, 21 lutego 2015 19:00
 

Żołnierze wyklęci

Email Drukuj PDF

26.01.2015 r. uczniowie: Hubert Tomczak, Wojciech Brzeski oraz Wojciech Potakowski wzięli udział w szkolnym etapie konkursu ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NIEZŁOMNI BOHATEROWIE. Konkurs, już po raz drugi, zorganizował Piotr Polak – poseł na Sejm RP. W tym roku nasi uczniowie ponownie wykazali się ogromną wiedzą, dotyczącą tematu, który nie jest przecież popularny i łatwy. I miejsce, po dogrywce (w pierwszym etapie jednakowa ilość punktów), zajął Wojciech Brzeski, II Wojciech Potakowski, a trzecie Hubert Tomczak. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy trzej będą reprezentowali nasze Liceum w etapie międzyszkolnym. Życzymy chłopakom sukcesów i trzymamy za nich kciuki. A panu Posłowi Piotrowi Polakowi serdecznie dziękujemy za przybycie.


 

Miła wycieczka klas drugich

Email Drukuj PDF

Dnia 17 grudnia uczniowie naszej szkoły klas drugich byli w manufakturze. Klasy II O i II H w ramach świątecznego prezentu wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na kręglę i na lodowisko. Obie klasy wspominają wyjazd bardzo dobrze, wszyscy świetnie się bawili co możemy zobaczyć na zdjęciach.

  


Poprawiony: poniedziałek, 19 stycznia 2015 11:05
 

Życzenia

Email Drukuj PDF

 

Szkolna Wigilia

Email Drukuj PDF

Boże Narodzenie to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni. W świątecznej pełnej radości atmosferze pani dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska 12 grudnia 2014r. O godz. 17 w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Głownie powitała zaproszonych gości, rodziców, grono pedagogiczne, pracowników administracji oraz wszystkich uczniów szkoły. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, odbyła się wigilia szkolna. Dzięki przepięknej scenografii, atmosfera była bardzo uroczysta. Pod opieką siostry Dolorosy uczniowie przygotowali przedstawienie związane z cudem narodzin Jezusa Chrystusa. Przez cały czas towarzyszył chór szkolny. Następnie zostały wręczone wszystkim przybyłym pierniki upieczone przez młodzież liceum. Mieliśmy ogromnie szczęście wysłuchiwać koncertu w wykonywaniu  muzyków łódzkich. Przy fortepianie P. Bogna Dulińska, na skrzypcach P. Katarzyna Piasecka na kontrabasie grał P. Sylwester Masłoń. Za tak wspaniale spędzone chwile zespół został nagrodzony gromkimi brawami. Przez cały czas wszyscy uczestnicy mogli częstować się ciastami upieczonymi przez nauczycieli naszej szkoły oraz kawą i herbatą. Mogliśmy również złożyć sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. „Wigilijne spotkanie”  ma istotny cel troska o zachowaniu i kultywowaniu tradycji związanych z adresem świąt Bożego Narodzenia, stworzenie rodzinnej i ciepłej atmosfery przez zaproszenie uczniów z rodzicami i rodzeństwem.

Był to magiczny dzień, pełen radości i dobrych życzeń.Poprawiony: czwartek, 18 grudnia 2014 20:01
 

Razem dla Fundacji Gajusz

Email Drukuj PDF

Nasza szkoła włączyła sie w pomoc Fundacji Gajusz. Dzięki ciastom upieczonym przez naszych uczniów udało nam się zebrać ponad tysiąc złotych. Przez ostatnie trzy tygodnie począwszy od klas pierwszych uczniowie na przerwach sprzedawali ciasta z których dochód zostanie przeznaczony na chore dzieci.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w naszej akcji

 

 


Poprawiony: poniedziałek, 15 grudnia 2014 07:26
 

Lekcja przedsiębiorczości w Katoliku

Email Drukuj PDF

Dnia 3 i 4 grudnia w naszym Liceum odbyły się ciekawe lekcje przedsiębiorczości.

W środę 3 grudnia 2014r. klasy drugie odwiedziły panie z Banku Pekao. Panie opowiadały nam historię pierwszych banków na świecie. Z pomocą prezentacji mogliśmy zobaczyć ich zmiany na przełomie wielu lat. Dowiedzieliśmy się o możliwościach kont bankowych i internetowych, ale również poznaliśmy nowoczesne technologie, które bardzo szybko sie rozwijają. Na koniec Panie sprawdziły naszą wiedzę w postaci krótkiego testu. Osoby które najszybciej i najlepiej go rozwiązały dostały prezenty, a każdy z nas dostał drobny upominek.

I miejsce zajęła Aleksandra Głowacka IIO

II miejsce Agata Kowalska IIO

II miejsce Marta Jaros IIH

W czwartek 4 grudnia 2014r.odbyła się kolejna lekcja przedsiębiorczości tym razem gościliśmy przedstawicielki z Urzędu Skarbowego. Dowiedzieliśmy się jak i po co wypełniać rozliczenie PIT, Jak złożyć internetową deklaracje, która zastąpi nam wizytę w urzędzie skarbowym oraz jak ważne jest wzięcie paragonu po dokonanym zakupie. Mogliśmy również zadawać pytania dotyczące spotkania, Na koniec panie poprzez losowanie wybrały osoby które otrzymały praktyczne upominki w postaci kubków oraz kalendarzy.

  

Spotkanie z fundacją "Matka i córka"

Email Drukuj PDF

20 listopada 2014 roku w naszej szkole gościły przedstawicielki fundacji „Matka i córka”, z którą nawiązaliśmy współpracę. Tego dnia dla wszystkich uczennic naszej szkoły odbyła się prelekcja na temat samobadania piersi oraz właściwego doboru biustonosza. Prowadzące podkreśliły, że samobadanie piersi jest podstawowym, niezwykle ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi, czyli wykrywania choroby wtedy, kiedy jej stan zaawansowania stwarza duże szanse wyleczenia. W czasie przedstawionej prezentacji multimedialnej pokazano, że aż 80 proc. kobiet nie wie, jak prawidłowo mierzyć biust i dobierać biustonosz! Tymczasem to nie tylko kwestia wygody i estetyki. Lekarze alarmują, że niewłaściwy dobór biustonosza może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego podczas dalszej części spotkania prowadzące skupiły się na tak zwanym „brafittingu”. Brafitting to inaczej mówiąc idealne dopasowanie stanika nie tylko pod względem rozmiaru, ale także odpowiedniego modelu. Należy pamiętać, że każdy biust jest inny, i fakt, że mamy taki sam rozmiar, jak koleżanka, nie daje gwarancji, że ten sam model stanika będzie leżał na nas obu równie dobrze. Warto więc było prześledzić wszystkie etapy właściwego pomiaru i doboru biustonosza. Na zakończenie wszystkie obecne na spotkaniu panie i dziewczyny otrzymały kupony firmy Alles uprawniające do darmowego Brafittingu oraz zakupu bielizny z 20% rabatem.

 

Spotkania z ciekawymi ludźmi w naszym LK

Email Drukuj PDF

Już po raz kolejny w PKLO odbyło się spotkanie z niezwykle ciekawą osobą. Tym razem naszą szkolę odwiedził pracownik IPN-u – dr Grzegorz Wróbel. Przyjechał do nas aby zaprezentować wykład o działalności i życiu ks. Jerzego Popiełuszki.  Sylwetkę księdza przestawił, w niezwykle ciekawy sposób, na tle epoki PRL-u. Uczniowie pierwszy raz spotkali się z osobą, która profesjonalnie ujawniła prawdę o tamtych wydarzeniach, bez przemilczania tego, co brutalne lub niewygodne. Uczniowie nie kryli jak bardzo poruszyła ich tragiczna historia ks. Jerzego Popiełuszki. Gromkie brawa, kończące spotkanie, były wyrazem wdzięczności dla pana Grzegorza Wróbla za tak pouczającą lekcję historii. 

Lekcja Wiedzy o kulturze

Email Drukuj PDF

21 października 2014 Pan Maciej Stępień zaprosił klasy drugie naszego LO na kolejną lekcję wiedzy o kulturze do budynku dworca PKP w Głownie. Od pewnego czasu odbywają się tam wydarzenia kulturalne i przylgnęło do niego określenie "Peron sztuki".

We wrześniu i październiku mieszkańcy Głowna mogli uczestniczyć w Festiwalu "Grafikalia" i obejrzeć wystawę "Grafika Świata". Nas po wystawie oprowadził jej kurator Pan Szymon Adamczewski. Obejrzeliśmy grafiki wykonane przez artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Wszystkie prace są częścią zbiorów Krakowskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Sztuki. Miło było obcować ze sztuką przez duże S.

  

Wycieczka integracyjna do Kazimierza

Email Drukuj PDF

Dnia szóstego października 2014 roku rozpoczęła się wycieczka integracyjna, w której uczestniczyły klasy I MB,  I OH i klasa III O. Opiekunem i kierownikiem wycieczki był pan Ireneusz Szubielak. Pozostałymi opiekunami byli dyrektor Bożena Skorek – Paszyńska, pani Joanna Stanisławska oraz pan Marcin Moszczyński. Wyruszyliśmy o godzinie 7 rano. Podczas pokonywania kolejnych kilometrów odbył się postój, na którym zwiedziliśmy Pałac Czartoryskich wraz z Ogrodem w Puławach. Następnie zatrzymaliśmy się w Nałęczowie, gdzie mogliśmy skosztować wód leczniczych i podziwiać piękne sanatorium z dużym spacernikiem, pełnego zieleni. Po dojechaniu do ośrodka, czekała na nas już obiadokolacja. Tego samego dnia wieczorem poszliśmy przespacerować sie po Starówce. Po małych zakupach wróciliśmy do ośrodka. Drugiego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy ruiny zamku Kazimierskiego, później weszliśmy na basztę, z której był piękny widok na całą panoramę miasta. Następnie udaliśmy się na Górę Trzech Króli. Można tam było chwile odpocząć i kolejny raz poobserwować z góry Starówkę miasta. Kolejną wspaniałą atrakcją był wąwóz krzemowy. Gdy poszliśmy na Starówkę mieliśmy czas wolny, podczas którego wszyscy odpoczęli i posilili się, by nabrać sił, przed kolejnymi wycieczkami. Niebywałą atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. Po powrocie do ośrodka w ramach integracji odbyło się ognisko wraz z gitarą i wspólnym śpiewaniem. Nadszedł ostatni dzień tego wspaniałego wyjazdu. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Muzeum Lotnictwa Wojskowego Dęblinie. Pan przewodnik przybliżył nam historię i przekazał informację dotyczące polskiej historii lotnictwa. Ponad to mogliśmy wejść do Tupolewa, samolotu którym latał prezydent i inne ważne osoby państwowe. Do Głowna wróciliśmy około godziny 21. Była to niesamowita wycieczka, którą wielu z nas zapamięta na długi czas. Nasza nowa klasa i inni uczniowie bardzo się ze sobą zintegrowali. Nawiązaliśmy nowe znajomości oraz mogliśmy lepiej poznać naszych wychowawców oraz  panią Dyrektor.

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 00:00
 

Dzień skupienia w Liceum Katolickim

Email Drukuj PDF

22.10.2014 r. uczniowie PKLO uczestniczyli w pierwszym w tym roku szkolnym dniu skupienia. Opuścili na kilka godzin mury szkoły, aby w sposób szczególny karmić swego ducha.

W poszukiwaniu genius loci, udali się do kościoła. Na potęgę tego miejsca zwrócił uwagę, zaproszony przez księdza proboszcza, gość – referent – Waldemar Smaszcz. Zasłuchani w jego słowa, oscylujące wokół zagadnienia Bożej miłości, uczniowie powoli zanurzali się w sferę sacrum. Ułatwiła to również adoracja, podczas trwania której można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem dnia skupienia była Eucharystia.

Umocnieni duchowo uczniowie powrócili do szkoły.

Dziękujemy księdzu proboszczowi, pani dyrektor PKLO i katechetom za troskę z jaką prowadzą nas drogą do Chrystusa.

 

Uwaga maturzyści

Email Drukuj PDF

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej została utworzona specjalna zakładka dla Was. Znajdziecie tam wszelkie informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2014/2015.

Wszystkie informacje znajdziecie tutaj (http://www.cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left)

 

Dzień Papieski 2014

Email Drukuj PDF

Czy już odkryłeś Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem?

To pytanie, skierowane w 1989 roku do młodzieży przez Ojca Świętego Jana Pawła II, dziś – 12 października 2014 roku ponownie postawili uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Miejskiego swoim rówieśnikom i wszystkim, którzy zebrali się w kościele p.w. św. Jakuba Apostoła w Głownie, by wspólnie świętować XIV Dzień Papieski.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 1700. Jeszcze kilkanaście minut mogliśmy stać w milczeniu przed Jezusem Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Adoracja pozwolił uświadomić sobie, że to On znajduje się w centrum tego dnia.

W czasie adoracji odmówiliśmy Różaniec Papieski, prowadzony przez uczniów obu szkół.

O godzinie 1800 rozpoczęła się Eucharystia. W ramach homilii obejrzeliśmy spektakl słowno – muzyczny, któremu towarzyszył pokaz multimedialny. Przygotowali go uczniowie Liceum i Gimnazjum pod opieką s. Dolorosy.

Najpiękniejsze wiersze św. Jana Pawła II, w interpretacji licealistów i gimnazjalistów, przeplatały się z fragmentami nauczań Jana Pawła II (kierowanych do młodzieży podczas wizyt papieża w Polsce). Z poetyckim słowem korespondowała muzyka: utwór Grajmy Panu w aranżacji Piwnicy pod Baranami oraz fragmenty koncertu dedykowanego w 2014 r. w Rzymie Janowi Pawłowi II i Janowi XXIII.

Nie sposób nie wspomnieć dekoracji, która dyskretnie wprowadzała w nastrój i tematykę uroczystości. Wizerunek św. Jana Pawła II oświetlało światło w kolorach papieskich, symbolizujących świętość, a także Chwałę Zmartwychwstania.

Zarówno spektakl, jak i Eucharystia uświadamiały konieczność osobistego odkrywania Chrystusa wciąż od nowa i coraz lepiej. Ale by iść za słowami Jana Pawła II: Bądźcie świętymi, nie wystarczy odkryć Chrystusa, trzeba Go nieść innym.

Czy już odkryłeś, że to zadanie również dla Ciebie?


 

70 Rocznica Powstania Warszawskiego

Email Drukuj PDF

W dniu 3 października 2014 roku uczniowie naszego liceum złożyli hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Pierwszoklasiści i II O we współpracy z uczniami Gimnazjum Miejskiego przygotowali plenerową lekcję historii. W tym samym czasie starsze klasy pojechały do Łodzi na film pt. „Miasto 44”. Mury Gimnazjum stały się w tym dniu ruinami walczącej Warszawy, a uczestnicy lekcji – bohaterami tamtych wydarzeń. Wszyscy nauczyciele i uczniowie wcielili się w powstańcze role. Zaprosiliśmy uczniów z głowieńskich szkół podstawowych i gimnazjum z Dmosina. Wzięli oni udział w lekcji, która trwała 90 minut, ale to wystarczyło, żeby przeżyć kilka najważniejszych epizodów warszawskiego zrywu. Rozkazy o rozpoczęciu powstania przywieźli delegaci rządu londyńskiego: „Janek” (Burmistrz Grzegorz Janeczek) i „Grisza” (Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Szkup), a opiekę duszpasterską objął kapelan „Aleks” (ksiądz proboszcz Stanisław Banach).

Napływających ochotników witały szefowe wydziału informacji i uzupełnień: „Pielgrzym” (dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska) i „Róża” (dyrektor Edyta Strumian). Wcieleni do plutonów, z opaskami na ramieniu, legitymacjami na sercu i słowami przysięgi na ustach powstańcy wykonywali rozkazy porucznika „Juranda” (Maciej Stępień). Budowali barykadę i bohatersko jej bronili przed zaciekłymi atakami Niemców. Ducha do walki dodawali im: łączniczka „Aśka” (Joanna Stanisławska) i podporucznik „Junak” (Rafał Szulc). Oddziałem niemieckim opiekowała się „Ula” (Patrycja Kulczak), a cywilami „Oleńka” (Agata Wojcieszek). Ciężko rannego „Felka” zanieśli do szpitala, gdzie bardzo pomogli przemęczonym lekarzom i sanitariuszkom: „Pigułce” (Ewa Bednarek), „Saszetce” (Małgorzata Trebik) i „Marusi” (Bogusława Mikołajczyk), ratować życie tych, którzy ucierpieli w walkach. Niestety nie wszystkich udało się uratować. Po śmierci „Felka” wzięli udział w jego pogrzebie, a potem cieszyli się szczęściem „Lusi” i „Jacka” na pierwszym powstańczym ślubie. Odśpiewali im „Pałacyk Michla” i „Rozkwitały pąki białych róż” (piękne wykonanie uczennic z Dmosina). Pogrzeb i ślub nadzorowała „Andzia” (Aneta Kowalczyk).

Wielkim przeżyciem było przejście kanałami (zaadaptowana kotłownia), gdzie ruchem kierowali i o bezpieczeństwo dbali: „Jasiek” (Sylwester Jasiński), „Pietrucha” (Piotr Neyder), „Lewy” (Andrzej Lewandowski) i „Dziewa” (Michał Dziewiór). A potem wykonali „skok” przez ulicę pod ostrzałem niemieckich snajperów i posilili się grochówką w powstańczej kuchni.

Na zakończenie, pod opieką „Goździka” (Iwona Kret)  i "Ireny" (Iwona Pełka) obejrzeli wystawę fotograficzną „Mali Powstańcy”, napisali list do rodziców, który nie mógł zawierać więcej niż 25 słów. A było o czym pisać…


zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

 

Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej

Email Drukuj PDF

W dniu 29.09.2014r. w PKLO odbyły się wybory uzupełniające do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Głownie. Nasza szkoła ma tam już swojego reprezentanta – Marcina Florczaka. Jednak dwoje kandydatów walczyło o jeszcze jedno miejsce w Radzie. Głosowało 88 uczniów.

Przewagą 14 głosów wygrał Wojciech Brzeski.

Samorząd szkolny serdecznie gratuluje oraz życzy owocnej współpracy.


 

Forum Młodzieży w Częstochowie

Email Drukuj PDF

17.09.2014 r. uczniowie klas II i III naszego liceum wzięli udział w XIV Ogólnopolskim Forum Młodzieży Szkół Katolickich w Częstochowie. Myślą przewodnią Forum były słowa św. Jana Pawła II: Człowiek staje się bardziej sobą przez coraz pełniejsze poznanie Prawdy.

Niewątpliwie całe spotkanie pozwoliło uczestnikom zbliżyć się do tejże Prawdy. Ks. Marek Studenski przybliżył nam zagadnienie godności człowieka. Podkreślając ogromną rolę chrześcijaństwa w jej przywróceniu, przypomniał iż, zdumienie wobec godności człowieka nazywa się Ewangelią. Natomiast wykład dr. Piotra Klimasa traktował o płodności. Ten trudny i kontrowersyjny temat, pan doktor zaprezentował w sposób prosty, przemawiający do młodzieży nie tylko przekonywującym obrazowaniem ale również swobodnym językiem.

Uroczystą Mszę św. poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez ks. Marcina Kaznowskiego. Eucharystię zakończyło Zawierzenie Młodzieży Matce Boskiej.

Wspólny obiad sprzyjał dyskusjom i nawiązywaniu znajomości.

O godzinie 16.00 ponownie zgromadziliśmy się w auli aby wysłuchać koncertu, przygotowanego przez Młodzież Szkół Stowarzyszenia św. Rodziny w Olsztynie. Młodzi artyści przybliżyli uczestnikom Forum poezję św. Jana Pawła II.

Po koncercie udaliśmy się na Wały Jasnogórskie, gdzie odprawiono Drogę Krzyżową w intencji pokoju na świecie. Tegoroczne Forum zakończyło się pod pomnikiem św. Jana Pawła II około godziny 18.00.

Późno, zmęczeni, ale pełni wrażeń i umocnienie duchowo, wróciliśmy do Głowna, przekonani, iż stanowimy część Wspólnoty Młodzieży Szkół Katolickich i należy się tym szczycić.

 


 

Harcmistrz Krzysztof Jakubiec w Katoliku

Email Drukuj PDF

16 września w poniedziałek ,w naszym liceum  odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Jakubcem, Harcmistrzem i świadkiem pamięci historii osób z Powstania Warszawskiego.

Wysłuchaliśmy opowieści o Janku Bytnarze ”Rudym” bohaterze książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec „ i jego kolegach ze szkolnej ławki , uczestnikach Powstania.

Pan Krzysztof Jakubiec osobiście znał rodziców Janka, w szczególności zaprzyjaźnił się jego matką i siostrą , Dusią. Matka Rudego twierdziła nawet, że „Bóg odbierając jej Janka zesłał jej Krzysia”. Pan Jakubiec towarzyszył i opiekował się nią przez ostatnie 10 lat jej życia . Swoją historię przeplatał zabawnymi faktami z dzieciństwa rodzeństwa Bytnarów, które opowiedziała mu Dusia podczas spotkań na kwaterze Powstańców Warszawskich.  Na cmentarzu panowała niezwykła atmosfera, gdyż Dusia zaznaczała, że powinniśmy się tu cieszyć a nie płakać, tak jakby chcieli tego polegli.  Brzozowe białe krzyże  skłaniają do rozmów na cmentarzu, z powstańcami leżącymi na nim.

Nasz gość jest synem Powstańca  żołnierza AK, a historia rodzinna była owiana mgłą aż do śmierci ojca. Później przekazała mu ją babcia twierdząc, że „i tak nic już jej nie zrobią „. Pan Jakubiec pokazywał nam cenne przedmioty typu stare radio, które miała jego matka w czasie wojny, bądź szarpaki używane do opatrywania rannych w czasie powstania. Mogliśmy również zapoznać się z prywatnymi zapiskami, które znalazł w rodzinnym domu. Pokazał nam drut kolczasty wyrwany z „granicy dwóch światów”, czyli z jednego z obozów do których trafili jego bliscy. Na koniec zaprezentował nam fragment filmu z udziałem matuli Janka, w  którym to opowiada o tragedii syna po odebraniu go z niewoli. Mówi o swoich odczuciach po zobaczeniu rannego syna.

Spotkanie było momentami bardzo wzruszające.  Pobudziło nasza wyobraźnię i zachęciło do odszukiwania „relikwii” z tamtych czasów w naszych  rodzinach.


 

Pielgrzymka do Domaniewic 2014

Email Drukuj PDF

8 września 2014 roku odbyła się Piesza Pielgrzymka do Domaniewic. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców Głowna, w tym uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Około ósmej rano, tuż po porannej mszy wyruszyliśmy spod Kościoła św. Jakuba w Głownie. Drogę umilaliśmy sobie wspólnymi rozmowami i pieśniami. Jednak im bliżej celu, można było zaobserwować, że każdy wyciszał się z wolna, by poświecić chwile na modlitwę. Około godz. 11-stej dotarliśmy na miejsce. Wówczas pod kaplicą witali nas mieszkańcy Domaniewic, okolicznych wsi oraz przybyli wcześniej pielgrzymi. Wkrótce po naszym przybyciu rozpoczęła się msza święta, w której wszyscy uczestniczyliśmy. Było to niezwykłe doświadczenie duchowe, dlatego też wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że Pielgrzymka do Domaniewic powinna na stałe wpisać się do tradycji Liceum Katolickiego.


 

Uroczystości w Modlnej

Email Drukuj PDF

Dnia 11 września 2014r. o godzinie 1000 uczniowie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Głownie wraz z p.dyrektor Bożeną Skorek-Paszyńską i nauczycielem historii p.Tomaszem Rożniatą wyjechali do Modlnej na uroczystości 75 rocznicy bitwy nad Bzurą.

Uroczystość rozpoczęła msza św.abp Marka Jędraszewskiego - metropolita Łódzki.

W obchodach wzięła udział kampania Honorowa 37 Dywizjonu Lotniczego z Leźnicy Wielkiej oraz przybyli: Wojewoda Łódzki - Jolanta Chełmińska, gospodarz- Wójt gminy Ozorków Władysław Sobolewski, Łódzki Kurator Oświaty- Barbara Kochanowska, Starosta Powiatowy w Zgierzu -Krzysztof Kozanecki, v-ce starosta Marcin Karpiński.

Po mszy wszyscy udaliśmy się na cmentarz gdzie w intencji poległych ks.abp Marek Jędraszewski odmówił modlitwę. Następnie został odczytany list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który przeczytał sekretarz Ozorkowa- Wojciech Brzeski. W odniosły sposób przeczytano apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Przybyli goście złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych.

Następnie w szkole im.17 Wlkp. Dywizji uczniowie przybliżyli nam temat wydarzenia spektaklem pt."Bitwa nad Bzurą". Po spektaklu zostały wręczone medale zasłużonym.

Wyjazd wywarł na wszystkich ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci.