Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANA PAWŁA II

...prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
2015/16

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Email Drukuj PDF

24 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich naszego liceum pożegnali się ze szkołą na ponad dwa miesiące wakacji.

W czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego 2015/2016 odebrali nagrody książkowe i dyplomy z rąk pani dyrektor Bożeny Skorek Paszyńskiej nie tylko szkolni prymusi i najlepsi sportowcy, ale także uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnych i pozaszkolnych konkursach przedmiotowych. Pani dyrektor doceniła wysiłek wszystkich uczniów włożony w naukę, szczególnie pochwaliła  tych, którzy reprezentowali szkołę w różnego rodzaju konkursach i zawodach. Wśród nagrodzonych znaleźli się:  Dominika Krzeszewska z klasy II MB, która uzyskała  najwyższą średnią ocen w szkole - 5,42 oraz zwycięzcy pierwszego i drugiego miejsca w województwie w mikstach w siatkówkę plażową – Dominika Hemka, Jarosław Nowakowski, Ola Koprowska i Damian Krysztofczyk. W imieniu społeczności uczniowskiej przewodnicząca samorządu uczniowskiego -  Dominika Krzeszewska złożyła całemu gronu pedagogicznemu wakacyjne życzenia oraz  podziękowała za przekazywaną wiedzę i trud wychowawczy. Uroczystość zakończenia roku uświetniły występy: zespołu muzycznego, który  zaprezentował utwór nagrodzony na Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Rosyjskiej i szkolnego chóru.

Po odebraniu świadectw i pożegnaniu się z wychowawcami uczniowie już mogli opuścić mury szkolne, by długo cieszyć się wakacyjnym słońcem.

 

Rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów

Email Drukuj PDF

Szanowni Kandydaci.

Dyrekcja Publicznego Katolickiego Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II w Głownie informuje, że rozmowy odbędą się w dniach 29-30 czerwca 2016 r.  Zaproszenia  na rozmowę zostaną wysłane pocztą indywidualnie dla każdego kandydata.

 

Zakończenie roku szkolnego 2015/16

Email Drukuj PDF

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2015/16 w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym odbędzie się w dniu 24 czerwca 2016 r. o godz. 11:00.

 

Wycieczka do Wisły i okolic nagrodą za naukę!

Email Drukuj PDF

W dniach 13-15 czerwca 2016r. dwie uczennice naszego liceum - Dominika Krzeszewska i Oliwia Jagielska -  wraz z koleżankami i kolegami z innych szkół, w nagrodę za wysokie wyniki w nauce, wypoczywały w Wiśle i jej okolicach. Wycieczka zorganizowana  pod patronatem Burmistrza Głowna Pana Grzegorza Janeczka, wzorem lat ubiegłych, sfinansowana została z budżetu Miasta Głowna.
Program wyjazdu był bardzo atrakcyjny. Już pierwszego dnia uczniowie bawili się w największym w Polsce Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze. Na drugi dzień zaraz po śniadaniu  zorganizowano pieszą wyprawę na Baranią Górę (1220 m n.p.m.). Wszyscy dotarli na szczyt podziwiając po drodze źródła i kaskady Białej Wisełki. Mimo zmęczenia, po obiedzie zwiedzano jeszcze skocznię narciarską Wisła Malinka oraz Galerię Sportowych Trofeów  Adama Małysza. Następnie uczestników wycieczki czekała świetna zabawa i aktywny wypoczynek w Parku Wodnym Tropikana w Hotelu Gołębiewski w Wiśle, a wieczorem dyskoteka. Trzeciego dnia uczniowie podziwiali rynek w Wiśle, Aleję Gwiazd Sportu oraz Figurkę Adama Małysza z białej czekolady. W Cieszynie zwiedzano Studnię Trzech Braci, romańską rotundę p.w. Św. Mikołaja, Wzgórze Zamkowe i Wieżę Piastowską. Kolejną atrakcją była Kopalnia Guido w Zabrzu. Uczestnicy wyjazdu zjechali górniczą windą (szolą) na poziom 320 m. pod ziemię, a potem z przewodnikiem zwiedzali kopalnię, rozwiązywali testy, a nawet przejechali się  górniczą kolejką.

Ta wspaniała wycieczka poza walorami poznawczymi, dostarczyła naszym uczennicom wielu wspaniałych wrażeń, a także stanowiła doskonały element integracji z kolegami i koleżankami
z innych szkół.


 

Festiwal Piosenki Rosyjskiej

Email Drukuj PDF

17 czerwca 2016r. w Zespole Szkół Samorządowych w Dmosinie odbył się Międzyszkolny Festiwal Piosenki Rosyjskiej "Muzyka jest mową duszy". Poziom konkursu był bardzo wysoki. Wzięli w nim udział najlepsi wykonawcy z różnych szkół, m.in. z Brzezin, Bielaw, Koluszek, Dmosina Jeżowa… W sumie wystąpiło 39 uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a nawet dwoje ze szkoły podstawowej. Pracy jury przewodniczyła dr hab. Ludmiła Szypielewicz z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: solista oraz zespół/duet. Nasze liceum reprezentował zespół wokalny z klasy II w składzie: Oliwia Jagielska, Dominika Krzeszewska, Natalia Majewska, Marta Sadowska i Patrycja Wawrzyn. Nad przygotowaniem  uczniów do konkursu czuwała nauczycielka języka rosyjskiego p. Alina Filipczak oraz nauczyciel muzyki p. Michał Lenart, który również akompaniował zespołowi podczas występu. Licealistki wykonały piosenkę „А у моей любви”  z repertuaru rosyjskiej wokalistki Альсу. Wszyscy uczniowie starali się zaśpiewać jak najlepiej, a na zwycięzców czekały liczne nagrody rzeczowe, w tym - wycieczka do Moskwy!

Nasze uczennice zajęły wysokie III miejsce w kategorii zespół/duet. Był to bardzo udany występ naszych licealistek, ponieważ w tego typu konkursie wzięły udział po raz pierwszy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych!


 

Łacińskie memy cz.V

Email Drukuj PDF

Cooltura antyczna współcześnie


Od ok. VII w p.n.e. wielcy greccy poeci czcili zwycięstwa wspaniałych bohaterów uroczystymi pieśniami zwanymi ‘EPINIKION’. I choć zwyczaj ten zaczął zanikać już w V w. p.n.e., to po dziś dzień możemy rozkoszować się utworami wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Najbardziej znanymi autorami pieśni pochwalnych byli Pindar, Bakchylides i Symonides z Keos.

Wzorcowy epinikion powinien zawierać następujące elementy:

- modlitwę do bogów;

- prezentację bohatera i jego rodu;

- pochwałę zwycięstwa;

- element mitologiczny;

- napomnienie moralne.

Zanin jednak sięgniecie po próbkę antycznych utworów, zapraszamy do zapoznania się ze współczesnymi, początkującymi, lecz dobrze rokującymi, autorami tego gatunku.

Epinikion I

Słodka Muzo!
Wyśpiewuj pięknie
O przewspaniałym Arkadiuszu Miliku
Z duszą czystą niczym obłoki.
Z wielkiego, dobrego rodu
- Niesamowity wojownik,
Który pokonał wielu przeciwników
W niedawno odbytej bitwie.
Chwała wielkiemu Zeusowi
Co zesłał ludziom takiego bohatera.

Epinikion II

Potężni Bogowie, zwracam się do was z podziękowaniami za dzisiejsze zwycięstwo Polski nad Irlandią Północną. Bohaterem owego meczu był Arkadiusz Milik, jeden z najzacniejszych zawodników na świecie, nie ma co się dziwić, ponieważ sukcesy sportowe odnosili już jego dziadowie i pradziadowie. Dzisiejszy pojedynek był niezwykle zacięty, lecz Polska od pierwszych minut budowała swą przewagę, niepewność co do wyniku trwała przeszło 50 min, nasz bohater przepiękną wręcz akcją strzelił do bramki przeciwnika i na nasze szczęście nie spudłował, dzięki temu, możemy teraz szczycić się pierwszą wygraną Polski w historii euro. Mecz ten przypominał nieco walkę Dawida z Goliatem, w której to Polska była zwycięskim Dawidem. Ten mecz pokazał wszystkim, że nie wolno wątpić w naszych zawodników, a wręcz, że należy się lękać ich siły i umiejętności.

 

WYCIECZKA DO ŁODZI „SZLAKIEM ŻYCIA ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY”

Email Drukuj PDF

3 czerwca uczniowie pierwszych klas naszej szkoły razem z opiekunkami: siostrą Dolorosą oraz Martą Dziudą i Jadwigą Milczarek odwiedzili najważniejsze  miejsca Łodzi, w których przebywała Apostołka Bożego Miłosierdzia. Zwiedzanie rozpoczęli od ul. Abramowskiego, przy której znajduje się dom, w którym od 1922 roku Helenka Kowalska pracowała u zamożnych ludzi, by zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. Wielkim doświadczeniem dla każdego uczestnika wyjazdu było zobaczenie w parku „Wenecja”- obecnie Słowackiego-miejsca, gdzie podczas zabawy tanecznej Helenka widziała z bliska i słyszała Pana Jezusa. Porcję wiedzy otrzymali również przed pomnikiem św. Siostry Faustyny na Placu Niepodległości oraz przed domem jej wujostwa. Następnym miejscem związanym z życiem patronki Łodzi, w którym młodzież złożyła wizytę była Łódzka Katedra, gdzie przyszła święta dostała polecenie od Pana Jezusa wyjazdu do Warszawy i wstąpienia do zakonu. Pani przewodnik Katarzyna Witkowska, która towarzyszyła zwiedzającym od początku wycieczki opowiedziała także o wielokulturowości Łodzi. Wiedzę na ten temat licealiści wzbogacili w Podziemnej Sali Multimedialnej, podczas oglądania ciekawego filmu o dziejach budowy katedry i rozwoju miasta w XIX i XX.

Młodzież, biorąc udział w  niezwykłej lekcji, w dniu, w którym kościół katolicki obchodził Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie tylko pogłębiła swoją wiarę, ale także  wzbogaciła wiedzę  na temat drogi do kanonizacji siostry Faustyny oraz  bogactwa kulturowego Łodzi.


 

SIATKARKI KATOLIKA NAJLEPSZE!!!

Email Drukuj PDF

W BYCZYNIE W POWIECIE PODDĘBICKIM ODBYŁY SIĘ PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZKIE W SÍATKÓWKĘ PLAŹOWA DZIEWCZĄT.
BEZKONKURENCYJNE OKAZAŁY SIĘ UCZENNICE KATOLICKIEGO LO W GŁOWNIE. Ola KoprowskaDominika Hemka WYGRAŁY WSZYSTKIE MECZE A W FINALE PO RAZ PIERWSZY POKONAŁY ODWIECZNE RYWALKI ZAWODNÍCZKI Z OZORKOWA 22-20 I UZYSKAŁY AWANS DO FINAŁÓW WOJEWÓDZKICH KTÓRE ODBĘDĄ SIĘ 13 CZERWCA W ŁODZI.WIELKIE SŁOWA UZNANIA DLA SIATKAREK Z GŁOWNA.!!!!

 

 

 

 

WIELKI SUKCES SIATKARSKI MIKSTÓW KATOLIKA!!!

Email Drukuj PDF

25 maja na boiskach plażowych przy SP205 W Łodzi odbył się XI Wojewódzki Festiwal Szkół Ponadgimnazjalnych w Siatkówkę Plażową Mikstów
Doskonale spisali się na tych zawodach uczniowie PKLO W Głownie
zajmując 1 i 2 miejsce w turnieju w którym udział brały 33 zespoły z całego województwa.
Nasze zespoły nie przegrały żadnego meczu aż do finału kiedy przyszło im walczyć o złoty medal .Po zaciętym bratobójczym meczu lepsza się okazała para Dominika Hemka i Jarek Nowakowski pokonując Olę Koprowska i Damiana Krysztofczyka.
Obydwie pary rozegrały w ten upalny dzień wspaniałe zawody i zasłużyły na słowa uznania i gratulacje.
Należy nadmienić ze dziewczęta na codzień trenują pod okiem S. Jasińskiego natomiast chłopców trenuje M Moszczyński
Dyr szk.-Bożena Skorek -Paszyńska

 

 

 


 

SIATKARKI ,,KATOLIKA' 'ZE SREBRNYM MEDALEM!!!

Email Drukuj PDF

Dnia 24 maja nad zalewem ,,Mrożyczka" w Głownie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Siatkówkę Plażową dziewcząt w ramach Licealíady 2016 .Bardzo dobrze na tych zawodach zaprezentowały się nasze zawodníczkí Dominika Hemka i Aleksandra Koprowska zajmując 2 miejsce i AWANS DO PÓŁFINAŁÓW WOJEWÓDZKICH.
Organizatorem Licealiady było Publiczne Katolickie LO w Głownie.
Trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary ufundowane przez Starostę Powiatu ,oraz medale ufundowane przez dyrektora PKLO Bożenę Skorek -Paszyńską która objęła patronat nad mistrzostwami.
PKLO reprezentowały
Dominika Hemka i Ola Koprowska
Trener -S Jasinski
Dyr szk.-Bożena Skorek-Paszyńska

 

 


 

Marsz dla życia i rodziny

Email Drukuj PDF

22 maja ulicami naszego miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Każde życie jest cenne” zorganizowany przez parafię św. Jakuba Apostoła . Nasze liceum, działające pod auspicjami tej parafii zostało współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Patronat nad marszem objął burmistrz Głowna i Urząd Miasta.

Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczął się Mszą Św. W kościele św. Jakuba Apostoła pod przewodnictwem Proboszcza ks. Stanisława Banacha. Proboszcz w czasie homilii podkreślał wartość rodziny, mówił także o radości z jej posiadania. Na zakończenie dodał, że marsz jest „piękną manifestacją miłości do rodziny”.

Po Eucharystii przed kościołem uformował się pochód, na czele którego znaleźli się uczniowie naszej szkoły niosący baner, tuż za nimi Orkiestra Dęta działająca przy MOK-u i uczestnicy marszu obdarowani przez licealistów żółtymi balonami. Wśród mieszkańców Głowna znaleźli się: przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Grzegorzem Janeczkiem, księża, liczna grupa dzieci z rodzicami, dyrektor naszej szkoły B. Skorek-Paszyńska, nauczyciele i uczniowie. W trakcie marszu, który przeszedł ulicą Łowicką, przez Plac Wolności na teren przy ulicy Zgierskiej odbyły się dwa przystanki: przy pomniku w parku Armii Krajowej oraz przy Dębie Wolności. Tam przez licealistów zostały odczytane teksty z nauczania Jana Pawła II – Patrona naszej szkoły, odnoszące się do rodzinnych wartości. Po dotarciu na miejsce uczniowie po raz trzeci odczytali myśli Jana Pawła II, po czym  głos zabrał ks. Proboszcz Stanisław Banach, burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek, ks. Tomasz Trzciński i ks. Andrzej Kapaon. Wszyscy bardzo ciepło mówili, jak bardzo ważna jest rodzina i jakimi wartościami powinna się kierować.

Następnie rozpoczął  się piknik, przy muzyce orkiestry każdy uczestnik marszu miał okazję skosztować pysznej grochówki oraz wziąć udział w różnego rodzaju grach i zawodach dla całych rodzin.

Marsz, który się odbył, stał się okazją do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny oraz sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości.

Cieszymy się, że nasze liceum współorganizowało tak radosne rodzinne święto.

 


 

Wewnątrzszkolna instrukcja przebiegu i ogranizacji matury 2016

Email Drukuj PDF

Drodzy maturzyści.

Przedstawiamy Wam w dokumencie zamieszczonym pod poniższym linkiem Wewnątrzszkolną instrukcję przebiegu i organizacji matury w roku szkolnym 2016/17. Prosimy o zapoznanie się w tymi wytycznymi.

Dyrekcja Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie

 

WIPiOM2016

 

Łacińskie memy cz.IV

Email Drukuj PDF

 

Tłumaczenie na język polski: koniec wieńczy dzieło

Koniec wieńczy dzieło, zatem naszym maturzystom życzymy, aby okres nauki w naszej szkole ukoronowali wspaniałymi wynikami podczas zbliżającej się matury. W tym, ważnym dla nich, okresie życzymy im powodzenia!!! N.B. Nazwa egzaminu dojrzałości pochodzi także od łacińskiego przymiotnika maturus 3 - ‘dojrzały’.

 

Lekcja w paragrafie

Email Drukuj PDF

11 kwietnia uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń p. J. Milczarek i p. M. Dziudy wybrali się na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Wzięli tam udział w ciekawej lekcji  kryminalistyki. Podczas zajęć prowadzonych przez doktoranta studiów prawniczych oraz studenta piątego roku dowiedzieli się, w jaki sposób współczesne techniki kryminalistyczne są wykorzystywane do wykrywania przestępstw i ich sprawców. Pierwszy z prowadzących, który jest także pracownikiem policji, opowiedział licealistom o pasji do swojej pracy oraz o ciekawych zagadkach kryminalnych, z którymi się do tej pory spotkał. Drugi z kolei zaprezentował narzędzia służące do zbierania i zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa oraz umożliwił każdemu sprawdzenie swoich linii papilarnych za pomocą środków daktyloskopijnych. Uczniowie wzbogacili także swą wiedzę na temat studiów prawniczych, możliwości zatrudnienia i dalszego kształcenia po ich ukończeniu.

Wizyta w nowoczesnym budynku w kształcie paragrafu, w którym mieści się Wydział Prawa i Administracji w Łodzi zainteresowała wszystkich uczestników zajęć.

 


 

Życzenia Wielkanocne

Email Drukuj PDF

 

Srebrny Medal Siatkarzy

Email Drukuj PDF

W dniach 09-15marca 2016 r. w zgierskiej hali MOSIR odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Piłkę Siatkową chłopców w ramach ,,Licealiady 2016”.
Do turnieju zgłosiło się jedenaście zespołów z powiatu zgierskiego. Drużyny podzielono na cztery grupy z których wyłoniono 4 półfinalistów:
Pierwszy półfinał
Publiczne Katolickie LO Głowno – ZSZ OZORKÓW  2-0

Drugi półfinał

LO Ozorków- SMS LO Aleksandrów – 2-0

Mecz o 3 miejsce
SMS LO Aleksandrów – ZSZ OZORKÓW  0:2

FINAŁ
LO Ozorków  –  Publiczne Katolickie LO Głowno - 2-0

TABELA KOŃCOWA
1.   I LO OZORKÓW

2. LIC KAT GŁOWNO

3. ZSZ OZORKÓW

4.LO ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

5-8. ZS BRATOSZEWICE

5-8. ZSO ZGIERZ

5-8. ZSZ ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

5-8. ZZSP ZGIERZ

9-11. ZS NR 1 ZGIERZ

9-11. SLO ZGIERZ
9-11. ZS NR 1  GŁOWNO


 

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę....

Email Drukuj PDF

Dnia 18 marca uczniowie klas III liceum wspólnie z Panią Dyrektor Bożeną Skorek- Paszyńską, wychowawcami panią Anetą Kowalczyk i panią Beatą Juszczak oraz panią Anną Zuchorą wzięli udział w XXIII Pielgrzymce Maturzystów z diecezji łowickiej na Jasną Górę .

Plan pielgrzymki:
9:45 Powitanie pielgrzymów
10:00 Droga Krzyżowa na Wałach
12:00 Msza Święta - Kaplica Matki Bożej
13:30 Konferencja
14:30 Modlitwa osobista
15:00 Akt Zawierzenia
15:30 Zakończenie pielgrzymki

 


Poprawiony: poniedziałek, 21 marca 2016 22:51
 

Rekolekcje Wielkopostne 2016

Email Drukuj PDF

W dniach 13-16 marca 2016r. w kościele św. Jakuba Apostoła odbywały się rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ojciec Jarosław Hybda  ze Zgromadzenia Księży Marianów-pracujący obecnie w Warszawie. Wcześniej przebywał na misjach -na Białorusi (8 lat) i w Kazachstanie(2 lata). W czasie poniedziałkowego spotkania z licealistami głosił Słowo Boże, odwołując się do przypowieści o synu marnotrawnym, zagubionej drachmie i zagubionej owcy. Wtorek przeznaczył na przygotowanie młodzieży do sakramentu pokuty, poprzez dokładne omówienie warunków dobrej spowiedzi. W środę, która była zakończeniem rekolekcji i dniem łaski  prowadził rozważania dotyczące  miłosiernych uczynków dla ciała i dla duszy. Dni rekolekcyjne zakończyły się Mszą Św., podczas której licealiści podziękowali Panu Bogu  za otrzymane łaski, w kilku słowach wyrazili swą wdzięczność ojcu rekolekcjoniście za trud włożony w głoszone słowo i  przygotowanie do obchodów zmartwychwstania Chrystusa. Uczniowie PKLO przygotowali oprawę Mszy Św. (czytanie Pisma Św., Psalm, Modlitwa Wiernych). Martyna Nowak (III HO)  zadbała o prezentację multimedialną na każdy dzień rekolekcji, tematycznie związaną z głoszonym słowem.

 

Drzwi Otwarte 2016

Email Drukuj PDF

 

 

SIATKARKI ,,KATOLIKA” WICEMISTRZYNIAMI !!!

Email Drukuj PDF

W dniach 10-11marca 2016 r. w ozorkowskiej hali sportowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Zgierskiego w Piłkę Siatkową dziewcząt w ramach ,,Licealiady 2016”

Do turnieju zgłosiło się siedem zespołów ; SMS LO Aleksandrów Łódzki, ZSZ  Aleksandrów Łódzki, LO Staszic Zgierz, Ekonomik Zgierz, LO Traugutta Zgierz, Publiczne Katolickie LO Głowno, LO Ozorków.

Drużyny Podzielono na dwie grupy z których wyłoniono 4 półfinalistów:

Pierwszy półfinał

Publiczne Katolickie LO Głowno – ZSZ Aleksandrów –    2-1

Drugi półfinał

LO Ozorków- SMS LO Aleksandrów – 2-0

Mecz o 3 miejsce

SMS LO Aleksandrów –ZSZ Aleksandrów  - 2-1

FINAŁ

LO Ozorków  –  Publiczne Katolickie LO Głowno - 2-0

TABELA KOŃCOWA

1.LO Ozorków

2.Publiczne Katolickie LO Głowno

3.SMS Aleksandrów Łódzki

4.ZSZ Aleksandrów Łódzki

5.LO Staszic Zgierz

6.LO Traugutta Zgierz

7.LO Ekonomik Zgierz

Publiczne Katolickie LO Głowno reprezentowały : Izabella Oszczepalska, Dominika Hemka, Aleksandra Koprowska, Patrycja Grzejszczak, Aleksandra Głowacka, Mariola Szubert, Karolina Miśkiewicz oraz Natalia Majewska

Trener – Sylwester Jasiński

Dyrektor Szkoły – Bożena Skorek –Paszyńska

Trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Bogdana Jarotę


 

Wojewódzki etap XLVII Olimpiady Języka Rosyjskiego za nami

Email Drukuj PDF

5-6 marca 2016r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się okręgowy etap Olimpiady Języka Rosyjskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Miłośnicy języka rosyjskiego spotkali się, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz wiedzę z zakresu historii i kultury Rosji.  
Nasze uczennice- Aleksandra Galińska z kl. I i Weronika Jezierska z kl. III zajęły wysokie - 14 i 15 miejsce w województwie. Obie licealistki zamierzają w przyszłości rozwijać swoje językowe pasje.
Należy podkreślić fakt, że wśród uczniów były osoby posiadające obywatelstwo rosyjskie, dlatego tym bardziej gratulujemy naszym uczennicom uzyskanych wyników!

 


 

Spotkanie z rodzicami

Email Drukuj PDF

Szanowni rodzice

W dniu 10 marca 2016 roku o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z rodzicami.

Serdecznie zapraszamy

 

Studniówka 2016

Email Drukuj PDF

Dnia 30 stycznia 2016 roku w salach Miodowego Domu odbyła się  trzecia studniówka w historii Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Głownie. Na studniówce bawili się uczniowie dwóch klas maturalnych wraz z osobami towarzyszącymi, nauczycielami i osobami zaproszonymi. Bal tradycyjnie rozpoczął się od powitania uczestników i gości przez delegację młodzieży oraz panią dyrektor Bożenę Skorek-Paszyńską. Po licznych życzeniach oraz podziękowaniach pod adresem wychowawców, nauczycieli i rodziców, zabrzmiały pierwsze takty studniówkowego poloneza. Uczniowie przedstawili skecz studniówkowy pt" Nauczyciele widziani naszymi oczami" , a następnie wszyscy tanecznym krokiem podążyli na parkiet i  bawili do białego rana. Studniówka na zawsze pozostanie w naszej pamięci, będziemy ją miło wspominać.

 

 


 

Spotkanie ze studentem UŁ

Email Drukuj PDF

9 lutego 2016r. nasi licealiści uczestniczyli w spotkaniu z p.Kacprem Zawadzkim studentem III roku filologii rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego.
Opowiadał on o swoich studiach, o pasjach językowych oraz o pracy w firmie w charakterze tłumacza języka rosyjskiego. Licealiści mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, ponieważ zajęcia prowadzone były w języku rosyjskim. Dużo radości sprawiły zebranym specjalnie przygotowane łamigłówki językowe.
Na zakończenie spotkania licealiści nagrodzili swojego starszego kolegę gromkimi brawami.


 

Adopcja na odległość

Email Drukuj PDF

Po wizycie Siostry misjonarki Pauliny Kuśmierzak, w naszej parafii św.Jakuba Ap.w Głownie, która pracuje w Kamerunie ( dom Bertoua - Enia), młodzież, rodzice i nauczyciele Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im.Jana Pawła II, podjęli inicjatywę pomocy dzieciom z Kamerunu ( adopcja na odległość).
Co roku będzie udzielana pomoc w wysokości 300 euro, trójce dzieci, o najbardziej trudnej sytuacji materialnej. Dzieci przedstawione na zdjęciach zostały wybrane przez Siostry, wśród których pracują.

 

To maleńkie dziecko jeszcze nie chodzi do szkoły. Nazywa się Eleanor Bih i ma zaledwie roczek,
niestety jest bardzo chore. Ta dziewczynka ma raka wątroby i
poważne problemy z nerkami. Jest w szpitalu w trakcie badań. Bardzo
cierpi. Ojciec opuścił mamę z małym dzieckiem a rodzina, mimo wysiłków
nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków na leczenie, badania i wieczne pobyty w szpitalu.

To jest rodzeństwo z Kamerunu. Annaritte Mbezele Nguele, ur. 7 maj 2005 i jej młodszy brat Ange Damien Nguele, ur. 28 Czerwiec 2008.

Dziećmi zajmują się babcia i ciocia. Tata umarł a mama je opuściła. Warunki w których żyją na co dzień są niezwykle trudne

 

tu możecie również zobaczyć codzienność Annaritte, Ange oraz małej Eleanor

 


 

W kręgu twórczości Jana Twardowskiego

Email Drukuj PDF

2 grudnia 2015r. odbył się dekanalny konkurs recytatorski „W kręgu twórczości Jana Twardowskiego”. Jurorzy: prof. Waldemar Smaszcz– historyk literatury, wieloletni przyjaciel i współpracownik ks. Twardowskiego, ks. dr hab. Wojciech Osial – konsultant ds. katechezy WODN w Skierniewicach, mgr Ewa Fijołek – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głownie oraz mgr Agnieszka Napiórkowska – kierownik łowickiego oddziału „Gościa Niedzielnego” uhonorowali dwie uczennice naszego liceum. Pierwsze miejsce przyznali Martynie Adamczyk (II HO) za interpretację wiersza „Czas niedokończony”   i   trzecie miejsce Paulinie Krawczyk z (I HO), która wystąpiła z utworem  „Wyjaśnienie”.

Każdą szkołę reprezentowały tylko dwie osoby, dlatego jest nam miło, że obie uczennice naszego liceum zostały nagrodzone.

Patronat nad konkursem, którego celem było uczczenie setnej rocznicy urodzin  ks. Jana Twardowskiego oraz upowszechnienie Jego twórczości objął ks.dr Stanisław Banach dziekan dekanatu głowieńskiego.

 

Najlepsze z rosyjskiego

Email Drukuj PDF

13 stycznia 2015r.otrzymaliśmy miłą wiadomość z Uniwersytetu Łódzkiego (filologia rosyjska), że nasze licealistki zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego LXVII Olimpiady Języka Rosyjskiego.

Są to: Aleksandra Galińska kl. I HO i Weronika Jezierska kl. III O

Uczennice rozwiązywały test o charakterze leksykalno-gramatycznym z elementami wiedzy realioznawczej, a w części ustnej Olimpiady wypowiadały się na różne tematy życia codziennego. Obie uczennice będą reprezentować nasze liceum w kolejnym etapie, który odbędzie się. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego  5-6 marca 2016r. Na tym etapie również obowiązuje test pisemny oraz część ustna. Zasadniczym celem Olimpiady Języka Rosyjskiego jest popularyzowanie praktycznej znajomości języka rosyjskiego. Nie mniej ważnym celem jest kształtowanie zainteresowania uczniów dorobkiem kulturowym i cywilizacyjnym Rosji i Polski ze szczególnym uwzględnieniem literatury, sztuki, historii, geografii i polityki, a także umiejętność przekazania w języku rosyjskim powyższych treści w odniesieniu do Polski.

5 i 6 marca 2016r. trzymajmy kciuki za nasze licealistki!

 

Łacińskie memy cz.III

Email Drukuj PDF

Tłumaczenie na język polski: Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.


Zapewne niejednokrotnie zastanawialiście się, do czego przydadzą się wam informacje, które poznajecie w szkole. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta i znajduje się w dzisiejszym memie :-) Każda nowo poznana wiedza wzbogaca nasze życie, choć nie każdą wiedzę będziemy mieli okazję zastosować w praktyce ;-)

 

Wigilia 2015

Email Drukuj PDF

21 grudnia uczniowie naszej szkoły  wraz z rodzicami , zaproszeni goście oraz wszyscy pracownicy szkoły poczuli magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. O godzinie 17:00 w przepięknie udekorowanej sali rozpoczęło się wigilijne spotkanie. W świątecznym nastroju wszyscy zasiedli przy  ozdobionych palącymi się świecami stolikach, by wysłuchać kolęd, które odśpiewał szkolny chór, prowadzony przez pana Michała Lenarta. W czasie tak  wyjątkowego wieczoru młodzież liceum wystąpiła także w krótkim spektaklu pod tytułem „ Swoim życiem-czynieniem dobra rodzimy Jezusa”, przygotowanym przez siostrę Dolorosę. Skłonił on widzów do refleksji związanej z obecnością narodzonego przed 2000 lat Jezusa w naszym życiu.

Po złożeniu ciepłych życzeń  przez p. dyrektor Bożenę Skorek-Paszyńską, ks. Stanisława Banacha Proboszcza Parafii św. Jakuba oraz p. Wojciecha Brzeskiego-Członka Zarządu Powiatu Zgierskiego i p. Alicję Wojciechowską-właścicielkę firmy Alles wszyscy podzielili się opłatkiem. Uczniowie obdarowali także każdego z przybyłych świątecznymi, upieczonymi przez siebie pierniczkami.

Spotkanie opłatkowe, jak co roku przebiegało w serdecznej, rodzinnej, pełnej wzajemnej życzliwości atmosferze.


 

Polskie grudnie, czyli kolejna żywa lekcja historii

Email Drukuj PDF

Scenariusz i reżyseria – Maciej Stępień

Nadzór nad przebiegiem wydarzenia – Maciej Stępień

Przygotowania trwały długo. Objęły wszystkich nauczycieli i uczniów naszego liceum. Pisanie scenariusza, gromadzenie kostiumów, umundurowania i rekwizytów, wykonanie replik broni, budowa elementów scenografii, przygotowanie pokazów video i audio, a także przygotowanie scen plenerowych i teatralnych trwało ponad rok. Aż wreszcie nadszedł ten dzień. Do udziału w "lekcji" zaprosiliśmy gimnazjalistów z Bratoszewic, Dmosina i Głowna.
15 grudnia wraz z nimi odtworzyliśmy wydarzenia ze współczesnej historii Polski (1970 - 1982).

Jak wyglądał ten dzień?

Przedstawiamy relację jednej z uczestniczek:

"Wszystko zaczęło się 11 grudnia 1970 roku w Gdańsku. Zaopatrzeni w dowody osobiste obywateli Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i używane wtedy środki płatnicze bierzemy udział w nielegalnym zebraniu pracowników Stoczni Gdańskiej. Stoczniowcy chcą przeciwstawić się zapowiadanej podwyżce cen na artykuły żywnościowe i wtedy do mieszkania wdziera
się oddział Milicji Obywatelskiej. Dowodzi funkcjonariusz ubrany po cywilnemu. Udajemy że jesteśmy na imieninach. Po kontroli dokumentów prowadzą nas do Wojewódzkiej Komendy MO. Przeżywamy wielostopniowe przesłuchanie. Podsuwają do podpisania "lojalkę". Krzyczą, straszą. Ja nie podpisuję. Nie wiem co robią inni. Z wszechobecnych portretów spoglądają na nas oczy dwóch łysych facetów. O dziwo puszczają nas do domu. W sklepie za rogiem udaje nam się kupić mąkę, jeszcze po "starej" cenie. Po wyjściu ze sklepu zatrzymuje nas patrol MO i znowu trafiamy na komendę. Jesteśmy oskarżeni o spekulację, konfiskują nam mąkę i spędzamy 48 godzin w przepełnionej celi.

6 dni później jesteśmy w Gdyni. Od rana słychać strzały. Dołączamy do przechodniów niosących na drzwiach zastrzelonego chłopaka. Dlaczego władza strzela do ludzi
na ulicach? Z ust wyrywają się słowa "mordercy", "gestapo". Ostrzelani przez oddział szturmowy MO porzucamy zwłoki zabitego na środku ulicy i chowamy się w bramie.

Oglądamy obrazki telewizyjne z lat siedemdziesiątych. Poznajemy pojęcie "ścieżki zdrowia".

Jest sierpień 1980 roku. Biegniemy pod Stocznię Gdańską gdzie rozpoczął się strajk
i czekamy na rozwój wypadków. Stoimy wśród ludzi, którzy liczą na wielkie zmiany. Przyjeżdża delegacja rządowa. W końcu podpsują. Są porozumienia sierpniowe. Są wolne, niezależne związki zawodowe. Śpiewamy "Jeszcze Polska nie zginęła..." i krzyczymy "SOLIDARNOŚĆ! SOLIDARNOŚĆ!". Wysłuchujemy pogadanki "16 miesięcy Solidarności". Przenosimy się do Katowic.

Jest grudzień 1980 roku. W Gdańsku od wielu godzin obraduje Komisja Krajowa "Solidarności". Chcemy się dowiedzieć co uradzili. Telefon jest głuchy. Na ulicach pojawia się wojsko. 13 grudnia rano dowiadujemy się o wprowadzeniu stanu wojennego. Nie ma już Solidarności, za to jest godzina policyjna. Trzy dni później jesteśmy świadkami krwawej pacyfikacji Kopalni Wujek. Patrzymy na rozpacz kobiet które straciły swoich mężów i synów oraz na butne twarze morderców ze specjalnego oddziału ZOMO. Zakładamy podziemne struktury "Solidarności", a na znak oporu nosimy maleńkie oporniki. Powielamy i rozklejamy ulotki. Wpadamy w łapy SB i lądujemy na wiele miesięcy w więzieniu.

18 grudnia 1982 roku jemy ostatnią kromkę chleba z nieświeżą margaryną. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego ogłasza amnestię i zawieszenie stanu wojennego. Zalewajka
na wolności smakuje wspaniale.”

Dziękujemy wszystkim, którzy nie szczędzili pomocy, a w szczególności: Bogusławie Mikołajczyk, Agnieszce Myszkowskiej, Andrzejowi Lewandowskiemu, Michałowi Suchenkowi, Mateuszowi Mazurkiewiczowi, Kacprowi Pośpiechowi i Michałowi Kmieciowi.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Michała Kmiecia. Wystarczy kliknąć w zdjęcie - zajawkę. Równocześnie trwają prace nad filmem. O dacie premiery poinformujemy osobno.


 

Życzenia Bożonarodzeniowe

Email Drukuj

 

Spotkanie z Zofią Suską

Email Drukuj PDF

Tradycją naszego liceum są spotkania z ciekawymi ludźmi. Tym razem swoją obecnością zaszczyciła nas znana łódzka podróżniczka i globtroterka, autorka reportaży telewizyjnych, licznych publikacji prasowych oraz audycji radiowych pani Zofia Suska.Podczas spotkania, które odbyło się 18 grudnia zabrała nas w ekscytującą podróż na Hawaje i do Afryki. Podzieliła się swoimi przeżyciami z odwiedzanych krajów, opowiedziała nam o zwyczajach i kulturach ,tak bardzo różniących się od europejskich. Zaprezentowała także filmy, dzięki którym mogliśmy przeżywać razem z naszym gościem niezwykłe przygody, poznawać  nowe miejsca i codzienne życie mieszkańców innych krajów. Pani Zofia Suska przedstawiła nam zaledwie niewielki wycinek swych podróżniczych ciekawostek, ale to wystarczyło, aby zachęcić nas do poznawania nowych miejsc i przekonało, że podróże uczą. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem jej niezwykłej pasji.

 

Łacińskie memy cz.II

Email Drukuj PDF

Łacińskie memy cz.II

 

Tłumaczenie na język polski: Obawiam się Greków, nawet gdy przynoszą dary.

Cytat pochodzi z „Eneidy” Wergiliusza, która była prawdziwym bestsellerem w starożytnym Rzymie. Słowa te stanowiły ostrzeżenie Laokoona na widok drewnianego konia przyprowadzonego przez Greków pod mury Troi. I choć dawno już opadł kurz po wojnie trojańskiej, bądźcie czujni. Uważajcie na konie trojańskie (trojany), surfując w Internecie :-)

 

Próbna matura w PKLO

Email Drukuj PDF

W dniach 24-27 listopada 2015r. tegoroczni trzecioklasiści mieli okazję zmierzyć się z próbnymi egzaminami maturalnymi. Pierwszego dnia pisali polski,drugiego matematykę, trzeciego języki nowożytne, czwartego zaś wybrane przedmioty rozszerzone. Pierwszy raz nasi uczniowie stawili czoła arkuszom maturalnym, co niosło za sobą wile stresu. Wyniki jednych spotkały się z ich oczekiwaniami, inni zaś wiedzą , że muszą włożyć jeszcze sporo pracy przed właściwą maturą. Jedno jest pewne; egzaminy próbne pokazały uczniom na ile aktualnie są w stanie napisać i ile pracy czeka jeszcze przed nimi. Dzięki próbnej maturze tegoroczni maturzyści sprawdzili swoje dotychczasowe umiejętności.

 

Mikołajki w kinie

Email Drukuj PDF

Dnia 2 grudnia 2015r. klasy I i III wraz z wychowawcami pojechały do Łódzkiego kina w ramach zbliżających się Mikołajek. Część osób wybrała film pt 'Listy do M 2"  a pozostali poszli na najnowszą część "James Bond Spectre". Oba filmy bardzo nam się podobały, był to bardzo mile spędzony przedświąteczny czas.


 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Email Drukuj PDF

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Głownie

Chcąc podkreślić znaczenie praw dzieci oraz konieczność ich przestrzegania,  25 listopada wspólnie z rodzicami i nauczycielami naszej szkoły świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r. na wniosek Rzecznika Praw Dziecka ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polski, aby  zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.   Przygotowania do obchodów rozpoczęliśmy od zapoznania się z artykułami Konwencji o prawach dziecka, aby wybrać do prezentacji te z nich, które wydały nam się najbardziej istotne. Na lekcjach wychowawczych dyskutowaliśmy o konsekwencjach łamania praw nieletnich. Niektóre artykuły mówiące o prawie do życia, nauki, prywatności czy odpoczynku zwróciły naszą szczególną uwagę, dlatego postanowiliśmy je zaprezentować w postaci plakatów, gazetek, prezentacji multimedialnej oraz krótkich scenek aktorskich.

Od godziny 17:00 prace te mogła podziwiać szersza publiczność: rodzice i nauczyciele oraz cała społeczność uczniowska.

Wszyscy byli pod wrażeniem naszych pomysłów, z zainteresowaniem oglądali plakaty, czytali materiały informacyjne dotyczące wybranych przez nas  praw. Wśród nich warto podkreślić:

- prawo do prywatności  zaprezentowane w postaci scenki aktorskiej przez koleżanki z klasy pierwszej;

- prawo do życia, przedstawione w formie prezentacji multimedialnej, w której uczniowie klasy drugiej zwrócili uwagę na wartości rodzinne (miłość, akceptację, szczęście) oraz tragedie nastolatek, które nie zawsze są gotowe na macierzyństwo;

- problem przemocy psychicznej, ujęty w bardzo trafnych słowach wyeksponowanych na plakacie.

W trakcie spotkania jedna z wychowawczyń -Pani Jadwiga Milczarek- przypomniała także wszystkim przybyłym o najważniejszych dokumentach, w których zostały zapisane prawa dzieci, czyli Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka. Spotkanie przebiegało w przyjemnej atmosferze i zakończyło się krótką dyskusją o jakże ważnych dla nas sprawach.

Dzień ten przypomniał o tym, że prawa dziecka powinny być  bezwzględnie przestrzegane każdego dnia i nikt nie powinien o tym nigdy zapominać.


 

Lekcja przedsiębiorczości z Urzędem Skarbowym

Email Drukuj PDF

Dnia 30 października 2015 roku klasy II liceum w ramach lekcji przedsiębiorczości spotkały się z przedstawicielkami Urzędu Skarbowego w Głownie. Podczas 45- minutowej prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się jak korzystać z portalu podatkowego, jak wypełniać e-deklaracje za pomocą strony internetowej oraz o korzyściach płynących z otrzymywania paragonów po zakończonych zakupach bądź usługach. Jeżeli weźmiemy paragon, to mamy pewność, że handlowiec lub usługodawca, u którego robiliśmy zakupy lub korzystaliśmy z usług zgodnie z prawem, odprowadza podatki, a my możemy dokonywać zwrotów oraz wziąć udział w bardzo korzystnej loterii paragonowej. Loteria polega na zarejestrowaniu paragonu na minimalną kwotą 10 zł (z regulaminem zapoznaliśmy  się  na prezentacji edukacyjnej). Do wygrania są samochody, ipady, notebooki i wiele innych ciekawych drobiazgów! Lekcja zakończyła się losowaniem, w którym uczniowie otrzymali drobne upominki.

 

Łacińskie memy cz.I

Email Drukuj PDF

Salvete, amici!

Witajcie, przyjaciele!

Poniżej prezentujemy Wam pierwszy z cyklu łacińskojęzycznych memów, które odtąd ukazywały się będą na stronie Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. Memy będą pojawiały się na stronie naszej Szkoły regularnie, a dokładnie w tzw. Idy[1] każdego miesiąca. Zachęcamy nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i wszystkich przyjaciół naszej Szkoły do zaglądania na naszą stronę internetową i zapoznawania się z naszymi wirtualnymi memami. Prezentowany materiał zawierał będzie najczęściej używane w dyskursie publicznym zwroty i sformułowania, a także szeroką paletę łacińskojęzycznych przysłów na nieomal każdą życiową okazję. Jeśli jeszcze nie znacie języka łacińskiego, nie martwcie się! Pod każdym memem będziemy podawać polskie tłumaczenia memów. Pragniemy podkreślić, iż katolik jest jedną z nielicznych szkół w województwie łódzkim, w której możecie uczyć się języka łacińskiego i poznawać fascynujący świat grecko-rzymskiego antyku!

Tłumaczenie na język polski: módl się i pracuj (dewiza benedyktyńska)

 


[1] W kalendarzu rzymskim stosowano trzy specjalne określenia danych dni miesiąca. Były to Kalendy przypadające na pierwszy dzień każdego miesiąca (stąd w języku polskim słowo kalendarz), Nony przypadające na dzień 7. tzw. miesięcy długich (marzec, maj, lipiec i październik) oraz na dzień 5. pozostałych miesięcy a także Idy przypadające na dzień 15. marca, maja, lipca i października oraz na dzień 13. pozostałych miesięcy.

Poprawiony: środa, 16 grudnia 2015 23:39
 

WF z klasą

Email Drukuj PDF

Witamy! Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Głownie dołączyło do programu „WF z  klasą”.


Na naszym blogu będziemy informować nie tylko o zadaniach realizowanych w ramach programu WF z klasą, ale także o sportowym życiu naszej szkoły, wspaniałych sportowcach w naszej szkole, zawodach i turniejach w których będziemy brali udział, imprezach o charakterze sportowym i wszystkich ciekawych wydarzeniach związanych ze sportem, rekreacją, bezpieczeństwem oraz zdrowym stylem życia. W naszym gimnazjum są klasy sportowe, w których prowadzi się szkolenie w sportach: piłka nożna chłopców, piłka siatkowa chłopców i dziewcząt oraz piłka koszykowa chłopców i dziewcząt.
Adres naszego bloga sportowego: http://blogiceo.nq.pl/liceumjp2glowno/
Ze sportowym pozdrowieniem koordynator programu Marcin Moszczyński

 

24.10.2016

Certyfikat „WF z Klasą” w Liceum Katolickim

WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Działania w roku szkolnym 2015/2016 realizowane są przy wsparciu PGNiG.

Program WF z Klasą wspiera nauczycieli wychowania fizycznego i inspiruje ich do prowadzenia bardziej atrakcyjnych i innowacyjnych lekcji. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi.

Wuefiści wspólnie z uczniami mogą wybierać spośród siedmiu zadań i dwóch ścieżek edukacyjnych. Działania zaczynają od SOS-u - Sportowego Okrągłego Stołu, czyli ogólnoszkolnej debaty na temat ulepszenia lekcji WF. Flagowym zadaniem w semestrze letnim jest realizacja Lokalnej Akcji Sportowej (LAS-u), do której włączają rodziców, uczniów, sąsiednią szkołę lub obiekty sportowe z regionu. Każda szkoła w programie prowadzi bloga, na którym publikuje relacje z działań.

W sierpniu Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II otrzymało certyfikat potwierdzający wysoki poziom wychowania fizycznego. Koordynatorem programu był Marcin Moszczyński.

 

Drzwi otwarte w NBP

Email Drukuj PDF

Dnia 16 października uczniowie klas drugich- pod opieką p. Anny Zuchory, p.Grażyny Moszczyńskiej i p.Ireneusza Szubielaka - uczestniczyli w kolejnej edycji Drzwi Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Łodzi. Już na samym początku zachwyciła nas architektura i fasada gmachu mieszczącego się przy Alei Kościuszki 14. Na miejscu pani przewodnik najpierw opowiedziała nam o historii oddziału, dowiedzieliśmy się, że m.in. główną salę operacyjną zdobią 24 kilogramy złota. Co ciekawe, nad drzwiami wejściowymi banku umieszczono dwie alegoryczne figury. Pierwsza z nich to Fortuna, symbol przemysłu i sukcesu, druga postać to Hermes – symbol handlu. Po zapoznaniu się z historią obiektu, udaliśmy się do jednej z sal konferencyjnych, by uczestniczyć w wykładzie „Wszystko o EURO”. W podziemiach mieliśmy okazję zobaczyć  stoisko straży bankowej, prezentującej wyposażenie konwojentów transportów wartościowych. Każdy z nas mógł  wczuć się w rolę konwojenta, zakładając ważącą dziesięciokilogramową kamizelkę kuloodporną i półtorakilogramowy kask. Następnie zwiedziliśmy jedną z największych bankowych sal operacyjnych Europy. Tam mogliśmy podziwiać  wystawę maszyn i urządzeń wykorzystywanych w banku w „erze przedkomputerowej”, prezentację jedynej w Polsce ekspozycji ponad 300 skarbonek, wystawę najpiękniejszych monet NBP oraz sztabek złota ważących po 12,5 kg, które każdy z nas mógł wziąć w ręce i przez chwilę poczuć się jak milioner. Zobaczyliśmy także, ile to jest milion złotych w banknotach stuzłotowych. 
Z zaciekawieniem obejrzeliśmy ekspozycję  „Wojenne losy polskiego złotego”  i „Numiskop”- urządzenie do oglądania monet kolekcjonerskich. Naszą wizytę kończył kurs „Jak powstają pieniądze” i jak rozpoznawać  autentyczność znaków pieniężnych. Każdy z uczestników wycieczki otrzymał materiały promocyjne „Dni otwartych NBP w Łodzi”.
Po „wizycie w banku” udaliśmy się na spacer po ul. Piotrkowskiej, tam również w MacDonald zjedliśmy  obiad. Zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę z zakresu bankowości, w godzinach popołudniowych wróciliśmy do Głowna.

 


Poprawiony: niedziela, 25 października 2015 21:25
 

Prawybory Parlamentarne

Email Drukuj PDF

Dnia 21.10.2015 (środa) w naszej szkole odbyły się prawybory parlamentarne. Ze względu na trudności organizacyjne związane z przygotowaniem kart do głosowania na których znajdowałyby się poszczególne listy partyjne oraz kandydaci z nich startujący, zdecydowaliśmy się na udzielanie poparcia bezpośrednio komitetom wyborczym. W głosowaniu wzięło udział 95 osób, oddano 3 nieważne głosy. Wyniki przedstawiają się następująco:

01. Prawo i Sprawiedliwość 9 %
02. Platforma Obywatelska 21 %
03. Partia razem 1 %
04. Partia Korwin 41 %
05. Polskie Stronnictwo Ludowe 0 %
06. Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni 5%
07. Kukiz'15 20 %
08. Nowoczesna Ryszarda Petru 3 %

 


 

Ślubowanie Klas Pierwszych 2015

Email Drukuj PDF

Dnia 13 października uczniowie pierwszych klas nareszcie stali się pełnoprawnymi uczniami liceum. Ślubowanie pierwszaków poprowadziła Justyna Wojciechowska, przewodnicząca samorządu szkolnego. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrała pani dyrektor, Bożena Skorek-Paszyńska, poczym nastąpił uroczysty moment długo wyczekiwanego ślubowania. Podczas wyprowadzenia sztandaru szkolny chór dał popis wykonując pieść 'Gauder Mater Polonia'. Zakończenie uroczystości uświetniła swym występem Dominika Krzeszewska.


 

Bieg Papieski 2015

Email Drukuj PDF

Dnia 10 października nasza szkoła zorganizowała Bieg Papieski. Bieg ten miał miał na celu popularyzacje biegania, jednak głównym jego celem była zbiórka na Dzieło Nowego Tysiąclecia. O godzinie 10 przed kościołem św. Jakuba w Głownie rozpoczęto przygotowania do tego ważnego wydarzenia. O 10:30 rozpoczęły się zapisy. Uczniowie, rada pedagogiczna a także i mieszkańcy chętnie zapisywali się na bieg, Dużą częścią uczestników były przedszkolaki z miejskiego przedszkola numer 1 w Głownie. Wszyscy gotowi i pełni sił ruszli o godzinie 12. Łącznie w biegu brało udział 115 osób, honorowym uczestnikiem z numerem 1 była nasza Pani Dyrektor Bożena Skorek-Paszyńska a z numerem 2 pobiegł nasz ksiądz proboszcz, Stanisław Banach. Po pokonaniu dystansu liczącego 1500 metrów. biegaczy powitały przed kościołem ogromne brawa. Po ukończonym biegu każdy uczestnik został zaproszony na ciepły żurek, dodatkowo każdy otrzymał wodę . Na koniec odbyło się losowanie, w którym brał udział każdy numerek (1-115). Nagrody były i dla tych najmłodszych, i dla starszych. Po losowaniu zaś wszyscy z pełni energii udali się do domu, ciesząc się tym niezwykle aktywnie rozpoczętym popołudniem.


 

Zwiedzamy Warszawę

Email Drukuj PDF

Dnia 12 października klasa III H wybrała się wraz ze swoimi młodszymi kolegami z gimnazjum  na wycieczkę do Warszawy. Wycieczka ta miała charakter niemal całodziennej lekcji historii, bowiem naszym pierwszym przystankiem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Dowiedzieliśmy się nie tylko wielu ciekawych, nowych rzeczy, jak również ugruntowaliśmy swoją wiedzę historyczną i na własne oczy zobaczyliśmy dowody okrucieństw, które rozegrały się w stolicy ponad 70 lat temu, Zgodzimy się jednak wszyscy, że czasu w muzeum spędziliśmy stanowczo za mało.
Drugim, a zarazem ostatnim punktem podróży był Wilanów - piękny barokowy pałac wybudowany przez Jana III Sobieskiego, następnie stopniowo rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Rozmach z jakim zbudowana została rezydencja króla zaparł wszystkim dech w piersiach. Bogactwo malowideł, obrazów, złoceń i wszelkich ozdobników, na które można natknąć się w każdym kącie, sprawia naprawdę imponujące wrażenie. Dzień zaliczamy zdecydowanie do udanych, mimo nieco kapryśnej pogody. Oby więcej takich wycieczek!


 

Dzień Papieski 2015

Email Drukuj PDF

Dnia 11 października 2015r. w całej Polsce po raz XV obchodzony był Dzień Papieski. W naszej parafii był to bardzo uroczysty dzień. Przed mszą świętą odbył się różaniec z rozważaniami Ojca świętego Jana Pawła II- patrona rodzin. Różaniec prowadzili uczniowie i rodzice naszego Liceum. W czasie mszy świętej nasi uczniowie przedstawili spektakl na podstawie sztuki Karola Wojtyły pt „Przed sklepem jubilera”główne role zagrali ; Teresa- Dominika Krzeszewska , Andrzej- Łukasz Zuchora, Jubiler – Michał Wąsowski, Ktoś- Dominika Hemka. Spektakl przygotowała Siostra Dolorosa. Został on nagrodzony licznymi brawami, a ksiądz proboszcz pogratulował naszym młodym aktorom.
We mszy pomagali nasi uczniowie niosąc dary, czytając pismo święte i przygotowując prezentacje multimedialną dotyczącą przedstawienia.


 

Wyjazd integracyjny klas I

Email Drukuj PDF

Tradycją naszego liceum są wyjazdy integracyjne uczniów klas pierwszych, które odbywają się na początku roku szkolnego. 30 września 2015 r. wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę nad morze. W drodze do Władysławowa zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Torunia i odpoczęliśmy przed dalszą podróżą. Okazało się, że największe atrakcje dopiero na nas czekały. Po przyjeździe większość z nas z chęcią wybrała się na spacer nad morze, wielu przypomniały się wakacje. Drugiego dnia, już o godzinie ósmej wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy zwiedzać Gdynię i Gdańsk. Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek dotyczących portu gdyńskiego, przede wszystkim polskich statków pasażerskich i okrętów wojennych. Szczególne zainteresowanie wzbudził niszczyciel „ORP Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza”. Największą atrakcją była jednak wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od budynku historycznej Sali BHP, w której zostały podpisane porozumienia sierpniowe 1980, a obecnie znajduje się wystawa dotycząca Solidarności. Następnie udaliśmy się do nowoczesnego pięciopiętrowego obiektu Centrum, by zwiedzić ekspozycję, która w przestrzeni siedmiu sal przedstawia powstanie ruchu solidarnościowego oraz  jego dziedzictwo. Każdy z nas mógł skorzystać z ekranów dotykowych, czy oryginalnych instalacji przestrzennych. Mogliśmy też wejść do milicyjnego STARA, jak i obejrzeć dawne wyposażenie stoczni.  Wizyta w ECS była dla nas niewątpliwie ciekawą lekcją historii, podczas której poszerzyliśmy wiedzę na temat rewolucji Solidarności i upadku komunizmu w Europie. Po opuszczeniu budynku, był czas na chwilę zadumy pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i dokładne obejrzenie słynnej Bramy Nr2. Resztę czasu wszyscy spędziliśmy w okolicach Traktu Królewskiego, podziwiając najciekawsze „perełki” architektury. Trzeci dzień wycieczki był również atrakcyjny. Krótki wypad na skąpany w słońcu Hel –spacer plażą, obserwowanie popisów fok podczas karmienia pozwoliły nam na pełny relaks. Niestety, był to już dzień powrotu do domu. Po południu wyruszyliśmy do Głowna. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam się lepiej poznać i będzie mile wspominany przez nas oraz nasze opiekunki – J.Milczarek, M.Dziudę i A.Zuchorę.


Poprawiony: poniedziałek, 12 października 2015 21:38
 

Lekcja przedsiębiorczości - mobilna bankowość

Email Drukuj PDF

W piątek 9 października uczniowie klas I i II na  lekcjach podstaw przedsiębiorczości i informatyki gościli  przedstawicieli banku PKO S.A.  Głównym tematem spotkania była bankowość mobilna oraz bezpieczeństwo  w sieci. Prezentacja "Bankowość mobilna- nowe zastosowania" była przeznaczona dla uczniów klasy drugiej. Poznali oni ciekawą historię powstania i rozwoju telefonów komórkowych i ich obecne zastosowanie w bankowości. Zapoznali się także z bankowymi aplikacjami, takimi jak: Pekao24, Mobilny Planer Zakupów i  PeoPay. Pracownicy Banku PKO przedstawił nam również swoją ofertę dla młodzieży- konta młodzieżowe (omówili też kwestię zysków z posiadania takiego konta). Prezentację podsumował test sprawdzający wiedzę z przekazanych tego dnia wiadomości. Osoby, które najlepiej go napisały  zostały nagrodzone. Nagrodę główną  - power bank otrzymała uczennica klasy II HO Martyna Adamczyk, a drugą - uczeń klasy II mb Damian Krysztofczyk. Prezentacja "Bezpieczeństwo w sieci" była przeznaczona dla uczniów klas pierwszych, którzy dowiedzieli się jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie, czego szukają przestępcy w sieci oraz przypomniano im, że zawsze należy przestrzegać obowiązujących zasad, pilnować  swoich haseł i danych.
Prawie każdy uczestnik otrzymał mały upominek. Spotkanie było bardzo interesujące i zdecydowanie pogłębiło  wiedzę wszystkich uczestników spotkania.

 

 

Symbole Światowych Dni Młodzieży 2016 w naszym mieście

Email Drukuj PDF

01.10.2015r. to wyjątkowy dzień dla parafii św.Jakuba Ap. w Głownie. Tego dnia o godzinie 19;30 naszą Świątynie nawiedziły znaki- Światowych Dni Młodzieży (Krzyż i Ikona Matki Bożej). Te znaki to jak  relikwie, bo już od przeszło 30 lat peregrynują po całym świecie, a podarował je Św. Jan Paweł II, przed pierwszymi Światowymi Dniami Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej odwiedziły na naszym globie miejsca naznaczone szczególnym męczeństwem, takie jak; USA-zamachy terrorystyczne. O godzinie 19.30pod przewodnictwem Księdza biskupa Alojzego Orszulika rozpoczęła się Masz Święta, w której licznie uczestniczyła młodzież Publicznego Katolickiego Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II. Po Mszy Świętej młodzież, rodzice i nauczyciele procesjonalnie podchodzili do Krzyża, aby odcisnąć swoją dłoń na Krzyżu i choć przez chwilę przytulić się do Krzyża i spojrzeć w oczy Maryii. Dla nasz Polaków te znaki mają dodatkową wymowę, bo przypominały nam naszego umiłowanego, św. Jana Pawła II,któremu tak wiele zawdzięczamy jako naród. Wierni tego wieczora i nocy trwali u stóp Krzyża i Ikony Matki Bożej na modlitwie, prosząc o potrzebne łaski.

O godzinie 7.00 rano 02.10.2015r. Mszę Świętą odprawił i homilię wygłosił Ksiądz biskup Andrzej Franciszek Dziuba. Mimo wczesnej pory w Mszy Świętej uczestniczyła duża grupa młodzieży, w tym z naszego liceum. Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do wiernych podkreślił, że to wyjątkowa łaska i może jedyna w naszym życiu, że mogliśmy być tak blisko tych wyjątkowych znaków, Krzyża i Ikony Matki Bożej.

Pasterz naszej diecezji zachęcił młodzież do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26-31.07.2016r.


 

Wycieczka do Łodzi

Email Drukuj PDF

01.10.2015r. klasy II udały się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym miejscem jakim odwiedzili uczniowie był kosciół prawosławny. Wysłuchali tam ciekawie opowiadającego księdza, który wyjaśnił co łaczy oraz dzieli kościół rzymskokatolicki oraz cerkiew. Opowiedział również jak wygląda sprawowanie poszczególnych sakramentów. Po obejrzeniu najciekawszych przedmiotów znajdujących się w cerkwi uczniowie przejechali do synagogi która jako jedyna przetrwała do dnia dzisiejszego. Mogli tam zobaczyć Torę oraz to jak jest przechowywana. Wysłuchali również wykładu przewodnika na temat historii i kultury żydowskiej. Po zwiedzeniu synagogi wszyscy udali się do katedry, w której znajdują się przepiękne obrazy oraz ołtarze.Mogli oni również podziwiać kolorowe witraże oraz wielkie organy. Ostatnim przystankiem było Muzeum Radogowskie. Dzięki wystawionej tam makiecie uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało to miejsce kilka lat temu oraz w jaki sposób byli traktowani ludzie, którzy tam trafili. 

Trzecie klasy na zielonej szkole

Email Drukuj PDF

W dniach 30 września - 2 października klasy trzecie wybrały się na zieloną szkołę, by na własne oczy zobaczyć słynącą z zamieszkujących ją czarownic krainę Gór Świętokrzyskich.Wyruszyliśmy o poranku, a po trzech godzinach drogi, która mijała nam w atmosferze rozmów i śmiechów, dotarliśmy do pierwszego punktu planu naszej wycieczki - pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Wzrok przykuwa już sam pałacyk, stojący na niewielkim wzniesieniu, zaskakujący mnogością zastosowanych w nim rozwiązań architektonicznych, zgrabnie łączący i przeplatający wiele różnych stylów. Wrażenie robi także imponująca kolekcja dzieł sztuki zgromadzonych przez sławnego autora, gęsto zdobiąca ściany każdego z pokojów.
Kolejnym przystankiem na naszej drodze był zamek w Chęcinach. Nieprędko zapomnimy ilość pokonanych stopni i piękną panoramę, którą można było podziwiać ze szczytów wież.
W godzinach popołudniowych zawitaliśmy wreszcie w naszym ośrodku, usytułowanym wyjątkowo malowniczo wśród gęstych i wysokich lasów.
Dzień drugi rozpoczęła wspinaczka na słynną Łysą Górę, z której podziwialiśmy równie słynne gołoborza. Następnie odwiedziliśmy Kielce, gdzie przyszła chwila wytchnienia podczas spaceru
główną ulicą imienia H. Sienkiewicza. Wieczorem wspólnie zasiedliśmy wokół ogniska, śpiewając i wspominając dzień pełen wrażeń.
Dnia trzeciego przyszło nam się pożegnać z wygodnymi łóżkami pensjonatu i ruszyć w podróż powrotną. Po drodze nie zabrało jednak atrakcji. Najpierw zwiedziliśmy neolityczną kopalnię w Krzemionkach
Opatowskich, a następnie podziwialiśmy niesamowitości, które oferowało Muzeum Militarne w Tomaszowie
Wróciliśmy wypoczęci, zadowoleni, pełni energii do nauki i motywacji do zdania wszystkich matur na 100%

 


 

Regulamin Ulicznego Biegu Papieskiego

Email Drukuj PDF

Regulamin

Ulicznego Biegu Papieskiego im. Jana Pawła II

I Organizator

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im Jana Pawła II w Głownie

ul. Kościuszki 11/13

tel/fax (42) 719 – 12 – 86

mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

strona www: http://www.liceumjp2glowno.pl/

II cel imprezy

  1. popularyzacja biegania, jako najprostszej formy ruchu

  2. zbiórka publiczna na rzecz Stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

  3. promocja Miasta Głowna

Więcej…